Ekonomi – Page 72 – Lajmi.net

Aktuale

Eurozona do të stimulohet me nga 50 miliardë euro çdo muaj

Banka Qendrore Evropiane (BQE) ka marrë një hap dramatik stimulues për ekonominë e trazuar të eurozonës, duke zbuluar një program masiv të blerjes së obligacioneve me vlerën e të paktën 1 trilion eurove....

22 January, 2015Lexo më shumë

Banka Botërore i rekomandon Kosovës reforma urgjente në politikën fiskale

Banka Botërore vlerëson se rritja ekonomike prej 2.5 për qind është e pamjaftueshme për zvogëlimin e papunësisë dhe varfërisë në Kosovë....

20 January, 2015Lexo më shumë

Këtë vit Bujqësia me buxhet të dyfishuar

Nga buxheti i Republikës së Kosovës, për sektorin e bujqësisë në vitin 2015 janë ndarë mbi 60 milion euro. Ndërkaq, sipas planifikimeve të bëra nga Ministria e Bujqësisë, për pagesa direket (subvencione) janë ndarë rreth 32 milion euro, ndërsa për grante investive 20 milion euro. ...

20 January, 2015Lexo më shumë

Franca do ta ndihmojë Kosovën në shkëmbime tregtare

Ambasadorja e Francës në Kosovë, Maryse Daviet ka premtuar se shteti francez do t’i ofrojë përkrahje Kosovës në shkëmbimet tregtare. Këto premtime Daviet i dha gjatë një takimi me ministren e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami....

19 January, 2015Lexo më shumë

E gjithë pasuria e Kosovës, ligjërisht është e Kosovës

Njohësi i çështjeve ekonomike, Lumir Abdixhiku thotë se e gjithë pasuria e Kosovës, ligjërisht i takon vetëm Kosovës....

19 January, 2015Lexo më shumë

Serbët e veriut në protestë për “Trepçën”

Serbët e veriut do të bllokojnë të hënën (sot) magjistralen Mitrovicë-Leposaviq, duke protestuar kështu kundër kthimit të Trepcës si pronë shtetërore dhe kundër privatizimit të paralajmëruar të kësaj ndërmarrjeje....

19 January, 2015Lexo më shumë

Serbia cenon sovranitetin duke i mbledhur borxhet e rrymës në veri të Kosovës

"Elektroprivreda Srbije" po i mbledh borxhet e energjisë elektrike në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës. Energjia elektrike që prodhohet nga Korporata Energjetike e Kosovës u është falur katër komunave me shumicë serbe tash e 15 vjet....

19 January, 2015Lexo më shumë

Rritja e vlerës së frangut, Zvicra bëhet ‘helm’ e shtrenjtë

Vlera e një frangu zviceran ka kaluar atë të një euroje. Kjo ka bërë që turistët e huaj në këtë shtet të paguajnë çmime shumë të larta, pasi kostoja e pushimit të tyre llogaritet me paranë nga vijnë. ...

18 January, 2015Lexo më shumë

Trepça, betejë për ardhmërinë ekonomike të Kosovës

Qeveria e Kosovës ka vendosur që ndërmarrjen Trepça nga publike ta shndrrojë në shtetërore. Kjo ka nxitur reagime në Serbi dhe te serbët e Kosovës. Ndërsa, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, thotë se beteja për Trepçën është betejë për ardhmërinë ekonomike të Kosovës. ...

18 January, 2015Lexo më shumë

Prishtina do të marrë buxhet nga shteti vetëm për 198 mijë banorë

Prishtina do të marrë para nga shteti vetëm për 198 mijë banorët e regjistruar dhe asnjë më shumë....

18 January, 2015Lexo më shumë

Euro uljen më drastike në 11 vite, ekspertët: BQE duhet të ndërhyjë

Monedha euro ka njohur këtë javë vlerën më të ulët në 11 vjet. Rënia e kësaj jave shënoi një moment historik për monedhën e përbashkët të Europës. 1 euro u shkëmbye për 1.15 dollarë, që është vlera më e dobët e saj që nga shtatori i vitit 2003....

17 January, 2015Lexo më shumë

Krasniqi në Samitin e Ministrave të Bujqësisë në Berlin: Kosova e ka prioritet Bujqësinë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi sot në Berlin ka marrë pjesë në Samitin e 7-të të Ministrave të Bujqësisë. Para 61 ministrave, përfaqësuesve të Bankës Botërore, Komisionit Evropian, Organizatës për Ushqim dhe Bujqësi të OKB-së, e organizatave tjera, që ishin pjesëmarrës në Samit, Ministri Krasniqi ka mbajtur një fjalë rasti....

17 January, 2015Lexo më shumë

Rritja e vlerës së frangut problem kredimarrësit, do të paguajnë më shumë

Rritja e frangut zviceran do të detyrojë mijëra përdorues të kredive të paguajnë më shumë....

17 January, 2015Lexo më shumë

Thaçi: Me Malin e Zi investime të përbashkëta në rrugë dhe hekurudhë

Kosova dhe Mali i Zi do të investojnë në dy projekte rrugore dhe një hekurudhor, që do i japin hov të madh shkëmbimeve tregtare mes vendeve, ka bërë të ditur zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, një ditë pas përfundimit të vizitës zyrtare në shtetin fqinj....

17 January, 2015Lexo më shumë

Qindra milionë euro për ndërtim të autostradave

Qeveria e Kosovës për këtë vit i ka ndarë 90 milionë euro, për ndërtimin e autostradës Prishtinë –Shkup. Asfaltimi i 60 kilometrave të kësaj autostrade arkës së shtetit do t’i kushtojë afër 600 milionë euro. ...

17 January, 2015Lexo më shumë

Krasniqi takoi homologun e tij gjerman

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural i Republikës së Kosovës, Memli Krasniqi ka takuar ministrin e Ushqimit dhe Bujqësisë të Gjermanisë, Christian Schmidt, në ceremoninë e hapjes së Forumit Global për Ushqimin dhe Bujqësi që po mbahet në Berlin....

16 January, 2015Lexo më shumë

Edhe sivjet pa reformë fiskale, TVSH-ja do të paguhet në kufi

Një biznes kosovar duhet që t’i paguajë mijëra euro tatime shtetit për mallin ende të pa shitur, përderisa një gjë e tillë nuk ndodh në vendet tjera. Kjo shihet si edhe një nga pengesat më të mëdha që u bëhet bizneseve vendore në raport me konkurrencën e jashtme, pasi që me një pengesë të tillë nuk ballafaqohen bizneset e rajonit....

15 January, 2015Lexo më shumë

Si po ndikon sistemi financiar në ekonominë e Kosovës? (video)

Problemi kryesor në sistemin financiar në Kosovë, vazhdon të mbetët norma e lartë e interesit të kredive. ...

15 January, 2015Lexo më shumë

Ministri Krasniqi shkon në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka udhëtuar sot për në Gjermani, ku me ftesë të ministrit të Ushqimit dhe Bujqësisë të Gjermanisë, Christian Schmidt, do të marrë pjesë në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi që mbahet në Berlin....

15 January, 2015Lexo më shumë

Bizneset indiane të interesuara për Kosovën

Një delegacion i bizneseve nga India kanë vizituar sot Aleancën Kosovare të Bizneseve (AKB), ku janë pritur për gjetjen e mundësive për investime në Kosovë....

15 January, 2015Lexo më shumë

Kosova synon intensifikimin e bashkëpunimin në bujqësi me Italinë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur të martën ambasadorin e Italisë në Kosovë, Andreas Ferrarese. Me këtë rast, ministri Krasniqi ka prezantuar edhe projektet zhvillimore që planifikohet të realizohen gjatë këtij mandati me qëllim të fuqizimit të mëtejmë të sektorit të bujqësisë. ...

13 January, 2015Lexo më shumë

PTK do të ua ulë pagat punëtorëve

Menaxhmenti i Postës dhe Telekomit të Kosovës planifikon të bëjë ulje të pagave për punëtorët e tij. Nga ana tjetër sindikata e punëtorëve të PTK-së, thotë se nëse shkelen të drejtat e punëtorëve do të reagojnë....

13 January, 2015Lexo më shumë

Rritet çmimi i duhanit, edhe pse nuk ka rritje të taksave

Ditët e fundit janë ngritur çmimet e gati të gjitha llojeve të cigareve për 10 centë. E kjo rritje nuk ka ndodhur për shkak të rritjes së taksave....

11 January, 2015Lexo më shumë

Ekonomia e Kosovës në rrugë qorre

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu thotë se viti 2014 është cilësuar si vit i dështuar në aspektin ekonomik....

11 January, 2015Lexo më shumë

Borxhi i jashtëm i Kosovë arrin në 1.7 miliard euro

Borxhi i jashtëm i Kosovës përfshirë borxhin publik dhe atë privat ka arritur në 1.69 miliardë euro....

9 January, 2015Lexo më shumë

Revista suedeze: Ja cilat vende duhet t’i vizitoni në Shqipëri

Revista suedeze “Gjithçka mbi udhëtimin” ka prezantuar 11 destinacionet turistike në Shqipëri dhe atë çfarë nuk duhet absolutisht të humbasin vizitorët gjatë vizitës në Shqipëri. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Ministri i Bujqësisë u premton bashkëpunim sindikalistëve

Të gjithë mekanizmat sindikal në bujqësi që janë edhe të përfaqësuar nga Bashkimi i Sindikatave të Kosovës, do të jenë partner të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në realizimin e programit të kësaj ministrie për bujqësi. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Fushata televizive kundër korrupsionit është ofenduese për qytetarët e Kosovës

Spotet televizive për luftim dhe raportim të korrupsionit vlerësohet si të nevojshme dhe vetëdijësuese për qytetarët, por janë pa ndonjë efekt kur mungon puna e organeve përgjegjëse. Madje në rastin e Kosovës, me këtë nivel korrupsioni, pa dëshmi të luftës kundër tij, spotet e këtilla, të cilat ditëve të fundit po shfaqen në ekrane, janë edhe ofenduese për qytetarët. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Çmimi i naftës në Kosovë, në përputhje me tregjet në rajon

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) thotë se ka ndjekur me vëmendje dhe kujdes të shtuar lëvizjet e çmimit të naftës dhe të derivateve të saj në tregun botëror dhe përshtatjen e çmimeve vendore me këto lëvizje....

8 January, 2015Lexo më shumë

Vetëm edhe dy ditë kohë për zyrtarët e rinj që të deklarojnë pasurinë e tyre në AKK

Edhe dy ditë skadon afati njëmujor për të gjithë zyrtarët e rinj qeveritarë për të deklaruar pasurinë e tyre në Agjencinë e Kosovës Kundër Korrupsionit (AKK)....

8 January, 2015Lexo më shumë

Qeveria shkurton buxhetin në fushën me potencialin më të madh për zhvillim ekonomik

Qeveria Mustafa e ka parë si të pa rëndësishme fushën e teknologjisë informative. Nga mbi 2 milion euro që ishin paraparë nga qeveria e kaluar për investime kapitale në këtë fushë, qeveria aktuale, e ka ulur buxhetin në vetëm 200 mijë euro. Duket se kjo qeveri e ka parë më të arsyeshme ta rris buxhetin për investime kapitale nëpër ato komuna ku LDK ka më shumë elektorat, siç është Gjilani, Ferizaj, Pejë, se sa në zhvillimin e sektorit të së ardhmes. ...

6 January, 2015Lexo më shumë

Vazhdon rënia e çmimit të naftës, sot më i ulëti në 6 vite

Çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare ka vazhduar të shënoj rënie, duke regjistruar sot uljen rekord prej 6 vitesh, me çmim nën 50 dollarë për fuçi në bursën e Nju Jorkut. ...

6 January, 2015Lexo më shumë

Rënie e madhe e euros, pritet zbutje e politikës monetare

Kursi i këmbimit të euros të hënën në tregjet revizore ndërkombëtare ka rënë në nivelin më të ulët gjatë gati nëntë vjetëve  të shkuar, sepse investitorët presin që shkalla e inflacionit në eurozonë do të rrëshqasë në negative. ...

5 January, 2015Lexo më shumë

Një litër naftë duhet të kushtojë 85 centë

Një litër naftë në tregun ndërkombëtar sot kushton 0.28 euro. I njëjti litër, vetëm gjashtë muaj më parë kushtonte plot 0.61 euro.  ...

5 January, 2015Lexo më shumë

Naftëtarët kanë një arsyetim pse në Kosovë nuk ulet çmimi i naftës

Në gjithë botën çmimi i naftës ka rënë në mbi 50 për qind, por në Kosovë ulja e çmimit është përgjysmë më e vogël. Naftëtarët për këtë fajësojnë mungesën e rregullatorit të çmimit. ...

5 January, 2015Lexo më shumë

Tregtarët kinezë pas Kosovës po braktisin edhe Serbinë

Pas Kosovës, tregtarët kinez të përqendruar kryesisht në Serbi, po e braktisin edhe këtë vend. ...

4 January, 2015Lexo më shumë

Pista e Aeroportit të Prishtinës do të zgjatet edhe për tre km

Aeroporti i Prishtinës “Adem Jashari”, për një kohë të shkurtër do të zgjasë pistën për tre kilometra, pasi që kjo e fundit është më e shkurtra në rajon....

4 January, 2015Lexo më shumë

2014 ishte vit kthese për Trepçën

Kombinati Trepça vitin 1984 e ka të shënuar në kalendarë si vitin më të suksesshëm në prodhimtarin e saj. Ndërsa, 30 vjet më pas, në 2014-ën, Trepçës sërish i erdhën ditë të mira. ...

4 January, 2015Lexo më shumë

Qeveritarët nuk kanë ide pse duhet të fuqizohet sektori privat

Vende të reja të punës nuk mund të ketë, derisa njerëzit që janë në pozita kyçe ministrore nuk kanë guximin të marrin vendime të mëdha e të rëndësishme politike. Po flas për ato vendime që duhet të jenë shumë të shpejta dhe që kanë të bëjnë me projekte të rëndësishme strategjike për vendin tonë, vlerëson drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, Arian Zeka....

4 January, 2015Lexo më shumë

Nëntë miliarderët më të rinj në botë

Themeluesi i rrjetit social Facebook Mark Zuckerberg, ka qenë miliarderi i vitit 2014. Por ai ka edhe shokë të tjerë të moshës së tij që janë bërë miliarder....

3 January, 2015Lexo më shumë

‘Serbia po i dominon tregjet e Kosovës dhe Shqipërisë’

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Shqipëri, Nikolin Jaka, thotë se Serbia me produktet e saj po dominon në tregjet shqiptare të Kosovës dhe Shqipërisë, dhe sipas tij, kjo nuk duhet lejuar. ...

3 January, 2015Lexo më shumë

Bien investimet e huaja në Kosovë, shkak mungesa e ligjit dhe korrupsioni

Investimet e huaja në Kosovë edhe gjatë vitit 2014 kanë pësuar rënie. Sipas ekspertëve të ekonomisë, mungesa e sundimit të ligjit dhe korrupsioni kanë dekurajuar investitorët potencialë për ta shikuar Kosovën si një vend për investim. ...

2 January, 2015Lexo më shumë

Rusi, pas naftës bie edhe çmimi i vodkës

Agjencia shtetërore që rregullon tregun e pijeve alkoolike ka deklaruar së në shkurt çmimi i pijeve do të zbresë në 16%. Nuk kursehet as vodka. ...

2 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush