Ekonomi – Page 65 – Lajmi.net

Aktuale

Bankënotat e reja prej 10 eurosh, në fund të shtatorit

Nga 23 shtatori, kartëmonedhat e reja me vlerë nominale prej 10 eurosh do të kenë pamje të re....

3 September, 2014Lexo më shumë

Menaxheri grek i Ferronikelit ankohet në shtetin e tij

Blerësve të ndërmarrjes Ferronikeli para 8 vjetësh nuk u kishte shkuar kurrë mendja se problemi politik i mosnjohjes së Kosovës do të shkaktonte pengesa të mëdha në biznesin e tyre. Në mesin e shteteve që ende nuk e kanë njohur Kosovën bën pjesë edhe Greqia. ...

1 September, 2014Lexo më shumë

Qeveria favorizon kafenë, heq akcizën

Zyrtarë të Qeverisë deklarojnë se e kanë hequr akcizën për kafe, me qëllim që të ndalohet importi ilegal i saj. Ndërsa njohës të çështjeve ekonomike kanë bërë thirrje që sa më parë të rikthehet akciza për kafenë. ...

1 September, 2014Lexo më shumë

Fiskalizimi, me hapa breshke

Me gjithë faktin se ka vite që ka filluar procesi i fiskalizimit të bizneseve të Kosovës, deri më tani as gjysma e tyre nuk janë pajisur me mjetet elektronike fiskale....

31 August, 2014Lexo më shumë

Bizneset kundërshtojnë rritjen e çmimit të energjisë, paralajmërojnë protesta

Oda Ekonomike e Kosovës së bashku me përfaqësuesit e bizneseve kosovare kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vendimin e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë për rritjen e tarifave të energjisë elektrike....

30 August, 2014Lexo më shumë

ZRRE miraton rritjen e çmimit të energjisë elektrike

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka marr vendim që tarifa mesatare e energjisë elektrike me pakicë të rritet për 5.18%....

29 August, 2014Lexo më shumë

Kolegji Universum, me punësim të garantuar për studentët

Mbi 60% e maturantëve në Kosovë vazhdojnë studimet universitare, mirëpo punësimi pas studimeve duket të jetë një sfidë. Papunësia tek të rinjët është afër 60%, ndërsa shumica e të rinjëve janë të brengosur me të ardhmen, pas përfundimit të studimeve....

29 August, 2014Lexo më shumë

Gjermania do të inkurajojë bizneset e veta që të investojnë në Kosovë

Ministri gjerman për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik, Gerd Müller gjatë takimit në Berlin, me ministrin e Financave të Kosovës, Besim Beqaj, ka theksuar se Gjermania sikurse edhe deri më tani do të vazhdojë të përkrah Kosovën dhe do t’i inkurajoj bizneset që të investojnë në vendin tonë duke theksuar se samiti i djeshëm ishte sinjal i qartë për përkushtimin e Gjermanisë për Kosovën dhe rajonin....

29 August, 2014Lexo më shumë

Skandal, Prishtina shpërblen me tender kompaninë me licenca të falsifikuara

Autoritetet e Komunës së Prishtinës e kanë shpallur fitues të tenderit për furnizim me karburante kompaninë “Petrol Company”, e cila operon me të paktën gjashtë licenca të pavlefshme....

29 August, 2014Lexo më shumë

Gazi “shqiptar” redukton varësinë e Ballkanit nga Rusia

Rajoni i Ballkanit nuk do të jetë i varur plotësisht nga Rusia për furnizimin me gaz, pasi shumë shpejt edhe Shqipëria do të jetë furnizuesja e re e gazit, falë gazsjellësit TAP....

28 August, 2014Lexo më shumë

Rama i kënaqur me bashkëpunimin në mes të liderëve rajonal në Berlin

Me takimin e ministrave të ekonomisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor, Gjermanisë dhe Austrisë, ka nisur punimet edhe Konferenca e Berlinit. ...

28 August, 2014Lexo më shumë

Japonezët do të shijojnë verëra të Kosovës

Valdrin Lluka, drejtori i Agjencisë për Promovimin e Investimeve të Kosovës, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ka deklaruar se kanë arritur një marrëveshje me një kompani japoneze për të eksportuar pije alkoolike në Japoni....

27 August, 2014Lexo më shumë

Shtetet e BE-së do të pësonin keq nëse do të ishin pjesë SHBA-ve

Britania e Madhe do të renditej e parafundit për nga GDP-ja, nëse do të ishte pjesë e SHBA-ve. Ndërsa shteti evropian që do të përballej denjësisht me atë të shteteve të bashkuara, është Norvegjia. ...

27 August, 2014Lexo më shumë

OEK: Kërkesa e Serbisë për kthim të borxheve me prapavijë politike

Oda Ekonomike e Kosovës (OEK), e ka quajtur nismë më prapavije politike kërkesën e Serbisë, për kompensim të dëmit nga Kosova dhe kthimin e borxheve. Ata tërheqin vërejtjen se kjo çështje mund të shtrohet në tavolinë bisedimeve në Bruksel....

27 August, 2014Lexo më shumë

Shqipëria me rezervat më të mëdha të magnezit në botë, e ardhmja e garantuar

Instituti Korean i Shkencës dhe Teknologjisë me sukses e ka zhvilluar dhe testuar teknologjinë e baterisë me magnez. Faza e zhvillimit tani më është avancuar pasi që kjo teknologji nuk po përdoret vetëm në laborator por edhe në automjete. Një i tillë ka qenë i pajisur me këtë bateri të re dhe ka konfirmuar potencialin e saj, ndërsa rimbushet për vetëm 10 minuta dhe kalon 800 kilometra me një mbushje të tillë....

26 August, 2014Lexo më shumë

Shqipëria me më së paku rezerva ari në botë, Kosova nuk është në listë

Shqipëria zë vendin e fundit në rajon dhe në botë për nga rezervat e arit në rajon, ndërsa e para renditet Greqia....

26 August, 2014Lexo më shumë

AKP-ja në prag të bllokimit

Nga një shtatori i këtij viti, Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) do të jetë në bllokadë të plotë, pasi që dy anëtarëve ndërkombëtarë të Bordit u skadon mandati. Me këtë rast Bordi i AKP-së mbetet vetëm me tre anëtarë vendorë e që është numër i pamjaftueshëm për t pasur kuorum. ...

25 August, 2014Lexo më shumë

Ndërmarrjet e mëdha nuk ekzistojnë në Kosovë

Open Data Albania, në vazhdën e hulumtimeve të saj, ka kryer një hulumtim lidhur me ndërmarrjet ekonomike që funksionojnë në Kosovë, sipas madhësisë dhe aktivitetit ekonomik që ushtrojnë. Nga ky hulumtim, del se Kosova ka vetëm një ndërmarrje të madhe me mbi 250 punëtor. Të paktën kështu thonë shifrat zyrtare, pasi shumë ndërmarrje në Kosovë, nuk i deklarojnë të gjithë punëtorët, me qëllim shmangien nga taksat. ...

24 August, 2014Lexo më shumë

Ministria e Bujqësisë dhe Sindikata, njëra për lisa tjetra për fshisa

Në Kosovë ka përfunduar fushata e korrje-shirjeve, por zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë dhe ata të Federatës sindikale të bujqve japin shifra shumë kundërthënëse rreth përmbushjes së nevojave me ushqim nga rendimentet e grurit....

24 August, 2014Lexo më shumë

Roamingu me zbritje, Kosova ende në pikëpyetje

Qytetarët e Kosovës ende mund të shpresojnë se mund të ju bashkohen qytetarëve tjerë të Ballkanit për të komunikuar me çmime më të lira të roamingut. Brenda një muaji pritet të sqarohet nëse Kosova do të jetë pjesë e marrëveshjes së shteteve të Ballkanit Perëndimor për uljen e çmimeve për roaming....

24 August, 2014Lexo më shumë

Rritet numri i punëkërkuesve në Kosovë

Numri i personave që kërkojnë punë në tregun e Kosovës ka shënuar rritje këtë vit në krahasim me vitin e kaluar. Zyrtarë shtetëror nuk dhënë shpresë për ndryshim të gjendjes, ekonomistët paralajmëroj rreziqe....

23 August, 2014Lexo më shumë

S’ka ulje të TVSH-së për rrymën

Paralajmërimet për rritjen e çmimit të energjisë elektrike edhe për 5 për qind, nuk do t'ia mbushin mendjen qeverisë për uljen e TVSH-së në këtë sektor, në mënyrë që kjo rritje mos të rëndojë xhepat e qytetarëve. ...

23 August, 2014Lexo më shumë

Investitori gjerman që iku nga Kosova hapi katër mijë vende pune në Maqedoni

Rreth katër mijë qytetarë të Kosovës kanë mundur ta zgjidhin paksa problemin e papunësisë së madhe në vend, në rast se Qeveria e Kosovës do ta priste më mirë prodhuesin gjerman të pajisjeve elektronike për vetura, “Draexlmaier Automotive Electronic”, e cila braktisi Kosovën pas tre muaj qëndrimi në vend....

22 August, 2014Lexo më shumë

Ballkanasit pa roaming, nga 1 janari 2015

Nga 1 janari i vitit 2015 pritet të hiqen çmimet e shërbimit roaming për bisedat telefonike mes qytetarëve të Maqedonisë, Shqipërisë, Turqisë, Bullgarisë, Serbisë, Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës....

22 August, 2014Lexo më shumë

Firma gjermane që u përzu nga Kosova, punëson 4,900 maqedonas

Oda Ekonomike ka dërguar një njoftim për media, me anë të të cilit thotë se shqiptarët duhet të mësojnë nga Maqedonia, eksportet e së cilës janë më të mëdha se të Shqipërisë dhe Kosovës së bashku....

21 August, 2014Lexo më shumë

Rusët ‘hyjnë’ në BQK

Kompania ruse “CMA Small System” me lidhjen e saj të fortë, zyrtaren e lartë të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), është duke u favorizuar në tenderin për marrjen në dorë të të sistemit RTGS, që ka të bëjë me të dhënat sekrete, ku jo cdo kush mund të ketë qasje. ...

20 August, 2014Lexo më shumë

Akuza të rënda në adresë të agjencive botërore të vlerësimit

Tri agjencitë e mëdha të vlerësimit të riskut i bëjnë të dridhen të gjithë në botën financiare, por ekspertë të ndryshëm të ekonomisë kanë akuza të rënda për Standard & Poor’s, Moody’s dhe Fitch....

19 August, 2014Lexo më shumë

Propozohet ulje e TVSH-së për energjinë elektrike

Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar ndaj paralajmërimit për ngritjen e çmimit të energjisë elektrike, duke thënë se një masë e tillë do të reflektojë negativisht në ekonominë e Kosovës. Nisur nga kjo OEK ka propozuar uljen e TVSH-së për energjinë elektrike, si alternativë për lehtësimin e shpenzimeve të larta të jetesës....

19 August, 2014Lexo më shumë

Kreditë e bizneseve kosovare, 1.2 miliard euro

Të dhënat e Bankës Qendrore flasin se kreditë e bizneseve në Kosovë në vitin 2013 kishin arritur shumën prej 1.2 miliard euro....

18 August, 2014Lexo më shumë

Falë kamatave të larta në kredi, bankat fitojnë 70,000 euro në ditë

Bankat komerciale në Kosovë po realizojnë fitime marramendëse falë normave të larta të interesit në kredi dhe shtrenjtimit të vazhdueshëm të shërbimeve. Sipas një raporti të publikuar së fundi nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), në gjashtëmujorin e parë të këtij viti bankat kanë arritur kulmin e të hyrave. ...

18 August, 2014Lexo më shumë

Dallime drastike ndërmjet kamatave për kursime dhe atyre për kredi

Bankat komerciale që operojnë në Kosovë nuk qëndrojnë keq në aspektin financiar, pasi nuk kanë shumë nevojë për depozita. Kjo vërehet te dallimi rreth 10 për qind ndërmjet normave të interesave të kursimeve që ua paguajnë qytetarëve, dhe atyre që i inkasojnë nga qytetarët të cilët kanë marrë hua nga to....

17 August, 2014Lexo më shumë

Dogana e Kosovës realizon të hyra rekord

Që nga janari i këtij viti deri në muajin gusht, Dogana e Kosovës, ka arritur shifrën rekord pasi kanë mbledhur mbi 500 milionë euro të hyra, gjë e cila ka ndodhur për herë të parë që nga themelimi i saj....

16 August, 2014Lexo më shumë

PTK-së po i humb vlera, dështim në secilin drejtim

Dikur kompania më profitabile në vend, Posta dhe Telekomi i Kosovës (PTK), çdo vit po pëson rënie të fitimit, ndërsa menaxhmenti i kësaj kompanie bashkë me bordin vazhdojnë të mos japin llogari. Investimet e kompanisë, nuk janë duke dhënë rezultat. ...

16 August, 2014Lexo më shumë

​22 krerë lopë dhe 11 makina mjelëse ndahen për disa familje në Obiliq

Në kuadër të projektit “Ndërtimi i një jete më të mirë për qytetarët e komunës së Fushë Kosovës dhe Obiliqit”, UNDP dhe Komuna e Obiliqit kanë ndarë 22 krerëve me lopë, 2 krerë lopë për familje, si dhe 11 makinave mjelëse....

15 August, 2014Lexo më shumë

‘Etihad Regional’ nis me pesë fluturime në javë Cyrih-Prishtinë

Aeroporti Ndërkombëtarë i Prishtinës, “Adem Jashari” ka rritur numrin e fluturimeve të rregullta për Cyrih, me kompaninë ajrore 'Etihad Regional', kompani prijëse regjionale për në Zvicër....

15 August, 2014Lexo më shumë

Bien çmimet e prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Çmimeve të Prodhimeve dhe Çmimet në Bujqësi“ për tre mujorin dytë të vitit 2014....

15 August, 2014Lexo më shumë

Pritet funksionalizimi i shpejtë i Fondit Garantues për Kredi

Ky fond ka për qëllim lehtësimin e qasjes në kredi për bizneset që nuk kanë hipotekë të mjaftueshme për kredimarrje....

14 August, 2014Lexo më shumë

Korriku më i shtrenjtë se qershori për 0.1 për qind

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të konsumit në Kosovë është më i lartë për 0.1 për qind në muajin korrik, krahasuar me muajin qershor të po këtij viti, ndërsa shkalla e inflacionit njëvjeçar (korrik 2013-korrik 2014) ka arritur në 0.8 për qind.   ...

14 August, 2014Lexo më shumë

Rritje zero e ekonomisë në eurozonë

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti në eurozonë është ndalur për shkak të ngadalësimit nga tkurrja e rritjes në Gjermani dhe ngecja në Francë....

14 August, 2014Lexo më shumë

Moody’s e vlerëson ekonominë shqiptare të qëndrueshme

Agjencia ndërkombëtare për vlerësim financiar, Moody’s konfirmoi vlerësimin “B1” për obligacionet e qeverisë shqiptare me parashikim të “qëndrueshëm”. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Kërkesat e paqarta të qumështarëve

Prodhuesit e qumështit kanë protestuar vazhdimisht kohëve të fundit, duke kërkuar mbështetje nga qeveria për mbrojtjen e prodhimeve të tyre. Por këto kërkesa nuk dalin të jenë edhe aq të arsyeshme, pasi ata kanë marrë dhe vazhdojnë të marrin mbështetje përmes subvencioneve dhe granteve nga ana e qeverisë. E kërkesa e tyre për bllokim të importit është jashtë logjikës dhe legjislacionit për tregti të lirë. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Turqia mbulon tregun e Rusisë, pas sanksioneve të Perëndimit

Kompanitë ruse kanë shtuar porositë e tyre te firmat turke, pasi Moska ndaloi importimin e shumicës së ushqimeve nga Perëndimi, në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e SHBA-ve dhe BE-së si pasojë e krizës në Ukrainë....

12 August, 2014Lexo më shumë

“Air Serbia” sërish “pushton” Shqipërinë

Pas 6 vjetësh mungesë, në Shqipëri rikthehet kompania ajrore serbe “Air Serbia”....

10 August, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Pro Kicker Frenzy