Ky është kanali më i madh në botë – Lajmi.net
Ky është kanali më i madh në botë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 15:36, 12 January 2018
Kanali i madh i Pekinit ‘Hangzhou’, i vendosur në Kinë është në të gjithë botën i njohur si Kanali i Madh.

Nuk është vetëm lumi artificial që e bën atë të veçantë, apo edhe ngase është kanali më i madh në botë, por edhe sepse është vend turistik.

Ky kanal lidh Yangtze dhe Yellow Rivers, shkruan worldatlas, transmeton lajmi.net

Në vitin 2014, gjatë konferencës mbi Trashëgiminë Botërore,  Kanali i Madh u rendit si pjesë e trashëgimisë botërore të ruajtur nga UNESCO. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Kanali me i madh ne bote

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball