Kujdes me përdorimin e telefonit gjatë shtatzënisë! Ka pasoja për foshnjat – Lajmi.net
Kujdes me përdorimin e telefonit gjatë shtatzënisë! Ka pasoja për foshnjat
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:53, 12 July 2017
Birks dhe kolegët e saj analizuan të dhëna për më shumë se 80.000 nënë-fëmijë në Danimarkë, Spanjë, Norvegji, Holandë dhe Korea.

Ata gjetën prova të qëndrueshme të rritjes së rrezikut të sjelleve dhe problemeve, vecanarisht hiperaktivitetit të shtuar tek fëmijët e moshave 5-7 vjet.

Nënat të cilët raportuan të kenë pasur të paktën katër thirrje në ditë, ose një telefonatë më shumë se një orë, 28 për qind ishin gjasat që fëmija te jetë hiperaktiv. Të dhënat shtrihen në një shumëllojshmëri të periudhave kohore nga viti 1996 deri 2011.

Vetëm në grupet më të hershme, në Danimarkë duke filluar në vitin 1996, ka pasur mjaft gra që kurrë nuk kanë përdorur një telefon celular.

Por bebet e nënave që kurrë nuk përdorur telefonat celularë, kishin nivele më të ulëta të problemeve apo sjelljeve emocionale, sipas një raporti të mjedisit ndërkombëtar. Dr. Robin Hansen, një pediatër dhe profesor në Universitetin e Kalifornisë, këshillon prindërit që t’i kufizojnë përdorimin e telefonatave

Fjalët kyçe: Gratë, Shtatzënia

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Stealth Sniper
  • Play Supercar Showdown