Këto ushqime ju plakin – Lajmi.net
Këto ushqime ju plakin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 1:44, 14 September 2017
Plakja është e pashmangshme, por nuk duhet të nxitoni që të plakeni para kohe.

Problemi është se ka një numër marramendës ushqimesh dhe pijesh, të cilat i konsumojmë çdo ditë dhe që përshpejtojnë procesin e plakjes. Ushqimet që nuk duhet të konsumoni së tepërmi:

Kripa:

Përbërësi kryesor i saj është natriumi, i cili bën që të mbani ujë në trup dhe shkakton fryrje. Për të reduktuar efektin, thjesht përpiquni të provoni ose të përdorni diçka më pak të thatë, që përmban kafeinë.

Alkooli:

Ndikon në sjelljet e gjumit, duket bërë që rrudhat të shfaqen më herët dhe humbja e njëtrajtësisë në tonin e lëkurës. Por më e rëndësishmja është se toksinat që përmban mund të zënë vend në mëlçi dhe të shkaktojnë probleme të lëkurës, si: akne dhe sigurisht edhe rrudha.

Pijet energjike:

Aciditeti heq dhe gërryen smaltin e dhëmbëve, kështu që ato njollosen më lehtë. Në vend të pijeve energjike përdorni ujë.

Ushqimi i djegur:

Është mirë që t’i hidhni ushqimet e djegura gjatë gatimit, pasi përmbajnë hidrokarbone proinflamatore, të cilat prishin kolagjenin.

Ushqimi pikant:

Ky lloj ushqimi e acaron lëkurën, duke shkaktuar skuqje dhe irritim. Te femrat në menopauzë, erëzat zgjerojnë enët e gjakut, duke bërë që lëkura të duket e mbushur me njolla dhe më e plakur.

Çaji i zi:

Përmbajtja e tij e pasur në taninë është armiku më i keq për dhëmbët, duke shkaktuar njolla, kështu që është mirë që këtë lloj çaji ta konsumoni me qumësht.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO