Ja sa kohë i duhet ekranit të iPhone X për tu djegur – Lajmi.net
Ja sa kohë i duhet ekranit të iPhone X për tu djegur
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 18:28, 4 January 2018
Apple iPhone X, Samsung Galaxy Note 8 dhe Samsung Galaxy S7 Edge duhej të provonin në një test se sa rezistente janë ekranet OLED kundër zjarrit.

Ekranet OLED kanë një reputacion për të qenë të prirur për të djegur. Televizorët e hershëm OLED kishin këtë problem me logot e stacionit, të cilat gjithmonë ishin në të njëjtin pozicion.

Por edhe me smartfonë, ekziston problemi. Pra, shqyrtoi ankesat e klientëve të Google rreth ikonave të markës në Pixel 2 XL. Apple paralajmëroi iPhone X, i vetmi iPhone me një ekran OLED, në faqen e internetit të mbështetjes, se fenomenet, duke përfshirë imazhet e markës, janë “normale dhe të pritshme”.

Portali koreanez Cetizen tani ka marrë një test 510 orë për të parë nëse iPhone X është në të vërtetë i prekshëm ndaj një ekrani të markës si disa përdorues kanë frikë. Për krahasim, një Samsung Galaxy S7 Edge dhe Samsung Galaxy Note 8 u testuan. Për të tre telefonat e mençur, ekrani OLED është bërë nga Samsung.

17 orë
Shenjat e para të ekranit të markës shfaqeshin në iPhone X pas 17 orësh. Këto ishin aq të vogla sa që ndoshta nuk do të vinte re në jetën e përditshme. Në skajin S7 dhe shënimin 8, asgjë nuk ishte e dukshme.

Pas 62 orësh situata duket ndryshe. Shënimi 8 tregon një djegie më të theksuar se iPhone X. Sidoqoftë, S7 Edge tregon pak shenja të djegies. Vetëm pas 155 orësh ishte një markë në S7 Edge qartë e dukshme.

Testi përfundoi pas 510 orësh. Për të gjitha telefonat e mençur, u duk një djeg i qartë. Sipas testit, iPhone X prerë mirë, vetëm pas S7 Edge. Se pajisja më e vjetër kryen kaq mirë, është ndoshta sepse shkëlqimi maksimal i ekranit është më i ulët se Shënimi 8. Në Shënimin 8, djegia është më e forta.
Nëse përmbajtja e djegur në shfaqje u zhduk përsëri në vetvete, ose efektet me fshirjen e fotografive mund të zvogëlohen, nuk del nga prova. Testi tregon se përdoruesit me smartfole të tanishëm OLED nuk kanë frikë nga shfaqjet e djegura – për aq kohë sa ato nuk tregojnë të njëjtën përmbajtje statike për ditë në fund. Kjo vlen të paktën për pajisjet me ekranet OLED të Samsung. Një test i ngjashëm me shfaqjet problematike OLED nga LG ende nuk ekziston.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels