Erdoğan: Automjeti i parë turk në shitje do të jetë në vitin 2021 – Lajmi.net
Erdoğan: Automjeti i parë turk në shitje do të jetë në vitin 2021
Autori: Lajmi.net EkonomiLajmeRajoni 13:08, 2 November 2017
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot në Ankara deklaroi se pritet që automjeti i parë i prodhimit vendor në shitje të jetë në vitin 2021, ndërsa prototipi i tij pritet të përfundojë në vitin 2019, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ky është një projekt i rëndësishëm në kuadër të synimeve për realizim deri në vitin 2023 dhe për këtë arsye nuk e duam as vonesën më të vogël”, ka thënë Erdoğan.

Në prodhim do të marrin pjesë kompanitë Anadolu Group, BMC, Kıraca Holding, Turkcell Group dhe Zorlu Holding.

Fjalët kyçe: 2021, Automjeti i pare, Erdogan, Turqia

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play iStunt 2
  • Play Bike Rivals