Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë – Lajmi.net
Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 19:39, 9 March 2017
Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë. Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine.

Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës:

– 4 vezë,
– 2 portokaj,
– 200 kokrra arra, bademi, lajthie apo kokosi,
– Gjysmë luge e vogël sodë buke.

Për fill:

– 100 gramë çokollatë të zezë,
– 200 ml ajkë neutrale për zierje.

Përgatitja:

Portokajtë fundosni në tretje të sodës së bukës dhe lërini të qëndrojnë gjysmë ore. Pastaj zini rreth gjysmë ore derisa të zbuten.

Bluani mirë në blender, shtoni vezët dhe frutat arrore të cilat i keni bluar më parë dhe pak sodë buke.

Piqni në 200 gradë rreth 20 minuta.

Në shporet zieni ajkën neutrale dhe në të shtoni çokollatën derisa të shkrihet.

Hidhjani sipër ëmbëlsirës së përgatitur dhe të ftohur.

Ftoheni në frigorifer dhe servireni.

/Telegrafi/

Fjalët kyçe: ëmbëlsira, mielli

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan
  • Play Stealth Sniper