Dëshironi të jetoni më gjatë? Lexoni libra! – Lajmi.net
Dëshironi të jetoni më gjatë? Lexoni libra!
Autori: Lajmi.net Lifestyle 14:02, 12 January 2018
Librat e kanë fuqinë të na bëjnë të qeshim dhe të qajmë. Por çka nëse ato sjellin përfitime shëndetësore, gjithashtu?

 

Siç raporton World Economic Forum, 3,600 njerëz  të moshës 50 vjeç kanë marrë pjesë në një studim nga universiteti Yale.

Ata të cilët lexojnë më shumë se 3.5 orë në javë jetojnë dy vjet më gjatë se sa ata të cilët nuk lexojnë fare, transmeton lajmi.net

Studimi ka pasur jetëgjatësinë 12 vjet.  Rezultatet gjithashtu tregojnë se leximi i librave është më i shëndetshëm se sa leximi i revistave si dhe përcjell të menduar më të thellë se sa leximi i gazetave.

Kjo ndikon në funksionimin më të mirë të trurit dhe ndikon për një jetë më të gjatë. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO