Çka është synetia e grave dhe ku aplikohet kjo praktikë? – Lajmi.net
Çka është synetia e grave dhe ku aplikohet kjo praktikë?
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 13:10, 11 November 2017
Në disa vende të botës, gratë bëhen ‘synet’ që ndryshe njihet si ‘gjymtimi gjenital femëror’.

Çfarë përfaqëson FGM? Ka të bëjë me heqjen e pjesshme ose të plotë të organit gjenital të gruas.

Cilat vende praktikojnë FGM-në? Praktika zhvillohet në shumë pjesë të botës, por është më e përhapur në Afrikë, Azi dhe në Lindjen e Mesme.

Shumë shoqëri e konsiderojnë këtë si pjesë thelbësore të ngritjes së një vajze. Zakonisht ky veprim kryhet nga anëtarë të moshuar të komunitetit.

FGM bëhet në mes të foshnjave deri në moshën 15 vjeçare. Përafërsisht 6.000 vajza i nënshtrohen FGM-së çdo ditë.

Praktika e tillë mendohet se është praktikuar nga Faraonët e Egjiptit të Lashtë. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: synetia e grave

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Turbo Racing 3
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper