Beogradi mbulohet me postera të kriminelit të luftës, Ratko Mlladiq (Foto) – Lajmi.net
Beogradi mbulohet me postera të kriminelit të luftës, Ratko Mlladiq (Foto)
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 14:15, 6 December 2017
Ratko Mlladiq gjatë luftës në Bosnje
Qendra e Beogradit është mbushur me postera të kriminelit të luftës, i shpallur kështu nga Gjykata e Hagës, Ratko Mlladiq.

Në këta postera është i vendosur një mbishkrim ku thotë: “Unë nuk të tradhtoj”. Mlladiq shihet në foto me dorën e ngritur ku është duke e bërë një përshëndetje ushtarak, transmeton lajmi.net.

Ky akt është bërë, nga aktivistet e lëvizjes me motive nacionale serbe, ku edhe kanë dërguar reagimin e tyre në media, ku Radovan Karaxhiq, Ratko Mlladiq i quajnë  luftëtarë të shquar të lirisë serbe.

Tribunali i Hagës e dënoi me burgim të përjetshëm Ratko Mlladiqin, komandantin e Ushtrisë së Republikës Srpska.

Mlladiq akuzohet për krime lufte dhe gjenocid në Bosnjë dhe Hercegovinë mes viteve 1992 dhe 1995.

Mlladiq u arrestua më 26 maj 2011 pasi qëndroi 12 vite i fshehur ai u ekstradua në Hagë më 31 maj të të njëjtit vit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO