Bebet mund të dallojnë gjuhën amtare përderisa janë ende në barkun e nënës – Lajmi.net
Bebet mund të dallojnë gjuhën amtare përderisa janë ende në barkun e nënës
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 23:47, 18 July 2017
Foshnjat mund të bëjnë dallimin nëse dikush u flet atyre anglisht dhe japonisht një muaj para se ata të lindin, kanë gjetur hulumtuesit.

Fetuset mund të dëgjojnë gjërat në barkun e nënës, duke përfshirë edhe disa fjalë edhe pse ato nuk dëgjohen qartë sikurse të ishte jashtë, transmeton Indeksonline.

Por ata mund të perceptojnë ritmin e një gjuhe dhe studimi sugjeron se foshnjat mund të dallojnë lloje të ndryshme të gjuhës, bazuar në modele ritmike.

“Hulumtimet sugjerojnë se zhvillimi i gjuhës njerëzore me të vërtet fillon shumë herët- disa ditë para lindjes“, tha Dr Utako- profesor i asociuar i gjuhësisë dhe udhëheqësisë të ekipit të studimit në Universitetin Kansas Medical Center.

Fjalët kyçe: foshnja, Gjuha amtare

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play iStunt 2
  • Play Stealth Sniper