Apple është kompania më e vlefshme në botë – Lajmi.net
Apple është kompania më e vlefshme në botë
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 16:39, 30 June 2018
Kompanitë e teknologjisë amerikane dominojnë renditjen e kompanive më të vlefshme në botë, sipas një studimi të ri.

Gjigandët amerikanë Apple, Amazon dominojnë tregjet e aksioneve në botë , sipas një studimi . Për herë të parë, vetëm kompanitë dixhitale janë midis gjashtë kompanive më të shtrenjta në mbarë botën, sipas një analize të publikuar të premten nga kompania konsulente dhe audituese EY, transmeton lajmi.net.

Apple ka një vlerë tregu prej 905 miliardë dollarësh (781 miliardë euro). Me dy përjashtime, kompanitë amerikane dominojnë listën e top 10 kompanive gjermane përfundojnë në radhët më të ulëta të top 100.

Kurse Amazon ka një vlerë prej 806 miliard dollarësh. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO