3 gabimet e përditshme që ndikojnë në dobësimin dhe thyerjen e vazhdueshme të thonjve – Lajmi.net
3 gabimet e përditshme që ndikojnë në dobësimin dhe thyerjen e vazhdueshme të thonjve
Autori: Lajmi.net Lifestyle 9:02, 9 January 2018
1.Hiqni manikyrin me dhëmbë: 

Edhe pse fatmirësisht në treg mund të gjeni shumë produkte për fshirjen e menjëhershme të manikyrit, si për shembull aceton, të shumta janë ato që zgjedhin ta heqin me dhëmbë sapo shohin që është fshirë paksa. Ky veprim është tejet i gabuar pasi duke kruajtur thonjtë me dhëmbë dëmtoni shtresën sipërfaqësore të thoit, e cila funksionon si membranë rrethuese.

2.Nuk përdorni doreza gjatë pastrimit të shtëpisë: Për shumë prej jush mund të mos jetë komode mbajtja e dorezave gjatë pastrimit të shtëpisë, por ky gabim mund t’ju kushtojë rëndës. Ekspozimi i vazhdueshëm i duarve ndaj të ftohtit, të ngrohtit, agjentëve kimikë të detergjentëve larës dhe papastërtive të ndryshme bëhen shkak për dobësimin, petëzimin dhe thyerjen e thonjve.
thonj2

3.Bëni thonjtë manikyr xhel më shpesh seç duhet: Tashmë është kthyer në trend përdorimi i teknikave zgjatuese apo të punuarit me xhel të thonjve, por abuzimi me to mund të dëmtojë seriozisht strukturën e tij. Sa më shumë shtresa xheli të aplikoni, aq më shumë do i vuajnë pasojat thonjtë

thonj3

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO