Zbulohet vaksina e cila do të trajtojë dhimbjet e artritit – Lajmi.net
Zbulohet vaksina e cila do të trajtojë dhimbjet e artritit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 12:12, 13 March 2019
Shpresa është në horizont për miliona pacientë me artrit, pasi shkencëtarët kanë gjetur një vaksinë që mund të trajtojë agoninë e tyre të përditshme.

Pacientët e osteoartritit momentalisht duhet të mbështeten në analgjetikë për të luftuar dhimbjen e tyre tronditëse.

Por studiuesit e Universitetit të Oksfordit kanë zhvilluar një vaksinë e cila bllokon agoninë.

Vaksina nxiti sistemin imunitar që të punonte kundër NGF-së që ndodh natyrshëm në minj, duke mpirë dhimbjen e tyre.

Aktualisht nuk ka shërim për gjendjen, por gjetjet më të fundit mund të hapin rrugën për një trajtim më efektiv. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO