Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Vuçiq pajtohet me britanikët

10:09 | 11 Korrik 2015

Aleksandar Vuçiq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Britanisë së Madhe, Philip Hammond, për herë të parë pasi ky shtet përpiloi rezolutë për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë e cila u dërguar në Këshill të Sigurimit të OKB-së.

Hammond gjatë kësaj bisede ka vlerësuar faktin që Serbia në tubimin komemorativ të organizuar për 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, do të përfaqësohet nga kryeministri Vuçiq, transmeton lajmi.net.

Të këta zyrtarë shtetesh kanë biseduar edhe për rezolutën britanike si dhe për raportet mes dy vendeve.(lajmi.net)