Veturat më të mira të garave që ‘Porsche’ ka prodhuar ndonjëherë

17:26 | 25 Qershor 2019

Veturat garuese të Porsche janë ndërtuar kryesisht për gara qarkore dhe rrugore.

Në përgjithësi, Porsche ka shënuar 19 fitore në Le Mans dhe mbi 50 sosh në gara të tjera, transmeton lajmi.net.

Suksesi i kompanisë gjermane për prodhimin e makinave nuk përfundon këtu. Ajo ka edhe katër tituj me ‘Monte Carlo’ dhe disa trofe me modelin Dakar.

E suksesi i atribuohet serive të mëposhtme të kompanisë së automobilave, të radhitura në bazë të prodhimit të vitit.

Porsche 959 Dakar

Porsche 911 SC 3.0

Porsche 924 Carrera GT

Porsche 911 S 2.0

Porsche 911 SC 3.0

Porsche Safari 2.0

Tuthill Porsche 911 RGT WRC

Porsche Cayman GT4

/Lajmi.net/