Verstappen i pari në stërvitjen e F1 para Çmimit të Madh të Mexicos

Max Verstappen i Red Bull-it drejtoi Lando Norris të McLaren në stërvitjen në Çmimin e Madh të Mexico City. Verstappen ishte 0,119 sekonda më i shpejtë se Norris, me Charles Leclerc të Ferrarit 0,147 sekonda pas në vendin e tretë. Kishte disa surpriza vetëm jashtë treshes së parë – me Alfa Romeon e Valtteri Bottas…

Auto & Tek

28/10/2023 14:16

Max Verstappen i Red Bull-it drejtoi Lando Norris të McLaren në stërvitjen në Çmimin e Madh të Mexico City.

Verstappen ishte 0,119 sekonda më i shpejtë se Norris, me Charles Leclerc të Ferrarit 0,147 sekonda pas në vendin e tretë.

Kishte disa surpriza vetëm jashtë treshes së parë – me Alfa Romeon e Valtteri Bottas në vendin e katërt dhe Alpha Tauri të Daniel Ricciardo në vendin e gjashtë.

Sergio Perez i Red Bull zuri i pesti dhe Lewis Hamilton i shtati në Mercedes.

Hamilton, i cili pati një performancë të fortë në Çmimin e Madh të SHBA fundjavën e kaluar me një dysheme të përmirësuar në makinë, tha:

“Sot ka pak vështirësi në makinë. Makina është natën dhe ditën e ndryshme në krahasim me javën e kaluar. Ti kurrë nuk e di se çfarë do të arrish me këtë, disa ditë ajo është e mrekullueshme dhe disa ditë jo. Është e vështirë të heqësh xhiron”, tha ai. /Lajmi.net/