Verstappen fiton Grand Prixin e Las Vegas

Max Verstappen fitoi Grand Prixin e Las Vegas. Verstappen kaloi në epërsi me 16 xhiro për të shkuar, derisa Leclerc kaloi Perez përsëri në xhiron e fundit për të siguruar vendin e dyt. Verstappen u ndëshkua me pesë sekonda për shkak se e detyroi Leclerc të dilte nga pista në kthesën e parë, pësoi një…

Auto & Tek

19/11/2023 16:33

Max Verstappen fitoi Grand Prixin e Las Vegas.

Verstappen kaloi në epërsi me 16 xhiro për të shkuar, derisa Leclerc kaloi Perez përsëri në xhiron e fundit për të siguruar vendin e dyt.

Verstappen u ndëshkua me pesë sekonda për shkak se e detyroi Leclerc të dilte nga pista në kthesën e parë, pësoi një dëmtim të krahut të përparmë në një përplasje me George Russell të Mercedes dhe bëri një ndalesë shtesë në pit se Leclerc nën një makinë sigurie në mes të garës – e dyta në një aksion – garë e mbushur.

Por ritmi i njeriut që ka dominuar plotësisht sezonin në mënyrë të pashmangshme mbizotëroi dhe ai u ngjit përsëri për të kaluar Leclerc për epërsinë me 13 xhiro para fitores së tij të 18-të të sezonit të tij të thyerjes së rekordeve. /Lajmi.net/