Vdes emigranti i pestë në kufirin SHBA – Meksikë

17:10 | 22 Maj 2019

Demokratët amerikanë kanë kërkuar hetim për vdekjen e 16-vjeçarit, Carlos Gregorio Hernandez Vásquez, në një qendër ndalimi në kufirin që ndan Shtetet e Bashkuara me Meksikën.

Vásquez, që besohet se ka vdekur të hënën, është fëmija i pestë që ka vdekur në këtë zonë nga muaji dhjetor.

Kongresisti demokrat nga Teksasi, Joaquin Castro, ka thënë se në zonën kufitare ekziston një “epidemi e vdekjes”.

“Askush nuk ka vdekur në qendër ndalimi për 10 vjet. Vetëm në gjashtë muajt e fundit janë raportuar pesë vdekje”, ka thënë Castro.

Ushtruesi i detyrës së Komisionarit për Dogana dhe Mbrojtjen e Kufijve, John Sanders, ka thënë se agjencia është “e pikëlluar për humbjen tragjike të të riut” dhe se kjo agjenci është e përkushtuar për siguri dhe trajtim njerëzor të personave që janë në mbajtje.