Ushqimet që duhet të konsumoni në darkë në mënyrë që të bëni një gjumë të mirë – Lajmi.net
Ushqimet që duhet të konsumoni në darkë në mënyrë që të bëni një gjumë të mirë
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 15:20, 27 March 2018
Levandër poshtë jastëkut, largimi i të gjitha ekraneve dixhitale, meditimi – sigurisht që të gjitha këto janë mënyra shumë të mira që ndihmojnë për një gjumë të mirë.

Por sipas ekspertit, Sammy Margo në gjumin tonë ndikojnë edhe ushqimet që konsumojmë.

Një nga tre persona vuajnë nga pagjumësia dhe sipas tij  ne duhet të konsumojmë ushqime përpara gjumit që janë të të njëjtit lloj me ato që konsumojmë në mëngjes.

5 ushqimet kryesore që duhet të konsumoni në darkë përpara gjumit:

  1. banane (përmbajnë shumë magnez që është shumë i mirë për muskujt tuaj);
  2. bajame (ju ndihmojnë për të qetësuar ritmin e shpejtë të zemrës);
  3. mjaltë (shumë i nevojshëm për hormonin melatoninë në trurin tuaj përpara gjumit);
  4. drithëra (kanë karbohidrate të mira që ju ndihmojnë të mos ndjeni aspak uri as kur zgjoheni në mëngjes);
  5. gjeli i detit (përmban proteinën më të mirë).

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO