Ushqimet që djegin kaloritë

Vezët: Vezët janë burimi më i pasur për proteina dhe më pak në kalori. Vezët ndihmojnë që të formojmë muskujt dhe ato japin kolesterol të mirë. Mollët: Mollët janë të mbushura me fuqi antitoksidante dhe shumë shtresa të tjera të shëndetshme. Më e rëndësishmja është që përmbajnë pektin, që ndihmon për të reduktuar yndyrën në…

Lifestyle

19/10/2013 17:20

Vezët: Vezët janë burimi më i pasur për proteina dhe më pak në kalori. Vezët ndihmojnë që të formojmë muskujt dhe ato japin kolesterol të mirë.

Mollët: Mollët janë të mbushura me fuqi antitoksidante dhe shumë shtresa të tjera të shëndetshme. Më e rëndësishmja është që përmbajnë pektin, që ndihmon për të reduktuar yndyrën në qelizat e trupit.

Sallatat jeshile: Sallata e gjelbra përmbajnë një vitaminë që ndihmon për të zhvilluar qelizat e rritjes në trup dhe djeg kaloritë shumë shpejt.

Hudhrat: Hudhra përmban allcin e cila ka antibakteriale. Ndihmon për të reduktuar yndyrën dhe largon kolesterolin e keq.

Mjalti: Mjalti është më i miri dhe më i duhuri për të djegur kaloritë. Përdoreni çdo mëngjes, një lugë të madhe mjaltë dhe ujë të vakët.

Çaji i gjelbër:  Çaji i gjelbër është më i lehti dhe më efektivi për të humbur peshë. Përmban antitoksidante, gjë që ndihmon stabilizimin e peshës së trupit. Dy gota çaj të gjelbër pini çdo ditë.

Domatet: Domatet na bëjnë të humbim peshë për kohë të shkurtër. Gjithashtu, ndihmojnë që të na mbajë larg kancerit. Pra, merrni domatet si prioritet në dietën tuaj.

Çokollata e zezë: Çokollata e zezë përmban flavanoide, që ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak. Gjithashtu, djeg shumë kalori.