Tuchel: Mbajmë kontakte të vazhdueshme për Haaland

18:39 | 21 Tetor 2021

Menaxheri i Chelseat, Thomas Tuchel ka konfirmuar se Erling Haaland mbetet në radarin e transferimeve të klubit dhe ai mban diskutime “të rregullta” në lidhje me mundësinë e sjelljes së superyllit të Borussia Dortmund në Stamford Bridge.

Sulmuesi norvegjez ka arritur një rëndësi meteorike gjatë sezoneve të fundit, duke mahnitur tifozët gjatë një qëndrimi 12-mujor në Red Bull Salzburg, gjatë së cilës kohë ai shënoi 28 gola në 22 ndeshje, para se të merrte shfrytëzimet e tij të shumta në Dortmund vitin e kaluar.

Që nga zhvendosja në distriktin e Ruhr-it, gjuajtësi klinik i lindur në Leeds ka shënuar 70 gola në vetëm 69 ndeshje në të gjitha garat, duke rritur më tej reputacionin e tij si një talent brezash dhe një fitues i mundshëm i ardhshëm i Topit të Artë.

Natyrisht, duke pasur parasysh moshën e tij (21), aftësinë për të shënuar dhe ndikimin e përgjithshëm në lojëra, Haaland ka tërhequr vëmendjen e më shumë se një numri të vogël të pretenduesve lakmitarë, me sulmuesin e shpejtë të BVB të lidhur me pothuajse çdo klub të lartë evropian që ia vlen, duke përfshirë Chelsea.

Kampionët evropianë u vlerësuan me një interes për nënshkrimin e Haaland gjatë verës, por Tuchel që atëherë ka zbuluar një transferim të mundshëm, në atë kohë, “dukej aspak i realizueshëm”, me klubin që nënshkroi me Romelu Lukaku nga Interi për 97.5.

Pavarësisht se e ka kthyer vëmendjen te objektivat e tjerë dhe ka bërë gjithçka për të rikthyer Lukakun në klub për një tarifë prej 100 milionë funtesh, Tuchel thotë se ai mbetet në kontakt ‘të rregullt’ me lëvizësit dhe tunduesit e Bluve për potencialin e takimit me Haaland në një moment në të ardhmen.

“Ne folëm për Erling Haaland disa herë, përfshirë edhe gjatë afatit kalimtar. Por më pas dukej absolutisht joreale dhe aspak e realizueshme”, tha Tuchel për ‘SportBild’.

“Ne flasim rregullisht për të, sigurisht, sepse ai është një lojtar fantastik dhe qartësisht figura përcaktuese në Dortmund, i cili është një rival i madh për ne në Ligën e Kampionëve”.

Tuchel u pyet gjithashtu nëse Haaland do të punonte në një forcë goditëse së bashku me Lukakun, për të cilën ai u përgjigj: “Do të thotë dy në krye [me] Lukakun dhe Haaland? Mund të flasim për të!

“Unë nuk mendoj se ne kemi qenë vërtet seriozë për këtë ende, por le të shohim se çfarë do të ndodhë në javët e ardhshme”, ka përfunduar gjermani. /Lajmi.net