Tosti i pranverës me djathë dhe fëstëk – Lajmi.net
Tosti i pranverës me djathë dhe fëstëk
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 12:14, 13 April 2018
Më shumë se sa një antipastë, kjo pjatë e bukur, mund të jetë edhe një ide për t’u prishur mendjen fëmijëve që bëjnë naze me ushqimet.

Sidoqoftë, përgatiteni dhe përdoreni për të dyja rastet. Mund te jete nje darke e lehte ose mengjes energjik

Përbërësit:
● 20 feta buke për tost
● 4 feta mortadelë të holla
● pak fëstëkë të qëruar ose arra
● 1 lugë djathë Philadelphia
● 1 lugë djathë Grana Padano i grirë
● pak kripë e piper

Përgatitja:
Grijmë në mikser ose me grirësin e frutave mortadelën, Philadelphia-n, kripë e piper derisa të bëhen si krem. Me fetat e bukës krijojmë forma lulesh duke përdorur forma për biskota. Te 10 prej tyre krijojmë një vrimën të vogël me një formë të vogël të rrumbullakët ose me kapak shishesh plastike nëse nuk keni forma. I lyejmë me krem 10 format pa vrimë dhe sipër tyre vendosim format që u kemi krijuar vrimën. I spërkasim me thërrime fëstëkësh. I shërbejmë menjëherë ose brenda 30 minutash, pasi kjo lloj buke thahet menjëherë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO