Tortë zebra

Një tortë e shijshme dhe e lehtë për tu përgatitur.

Lifestyle

07/08/2014 20:43

Përbërësit

-4 ve

-1 gotë sheqer

-1 vanil sheqer

-1 gotë qumësht

-1 gotë vaj

-2 gota miell

-2 lugë kakao

-1 pluhur për pjekurina

Fillimisht i rrahim vetëm të bardhat e vesë (vezët duhen të jenë në temperaturë dhome, jo nga frigoriferi) me 1 gotë sheqer dhe vanil sheqeri. Pastaj e vendosim pjesën e kuqe të vesë, i perziejmë me mikser dhe në fund i vendosim të gjithë përbërësit tjerë (përveq kakaos) dhe i perziejmë me lugë.

Këtë brum e ndajmë në dy pjesë të barabarta në dy enë. Perziejmë kakaon ne një gotë me 3 lugë ujë të nxehtë dhe pastaj e vendosim tek njëri brum dhe e përziejmë mirë, kështu që fitojmë një brum të verdhë dhe një ngjyrë kafe. Në tepsi të lyer me yndyrë fillojmë ta qesim brumin. Njëherë fillojmë me brumin e verdhë, pastaj me atë ngjyrë kafe. Hedhim pak brum të verdhë në mes të tepsisë (përafërsisht 3-4 lugë buke) pastaj në mes të tij hedhim pak brum të kafët. Dhe kështu me radhë deri sa të harxhohet i gjithë brumi.

Piqet në temperaturë 180*C.
Sipër mund t`i hidhet sheqer pluhur, çokolatë apo edhe xhem sipas dëshirës.

Tepsia duhet të jetë e rumbullakët,jo katrore ndërsa gota me masën 200 ml.