Torte Monte – Lajmi.net
Torte Monte
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:33, 5 November 2017
Përgatitja:

Patispanja:

5 vezë

5 lugë gjelle sheqer

4 lugë kakao

Shërbeti: 

300 ml ujë

5 lugë gjelle sheqer i ziejmë për pak minuta dhe ia vendosim patispanjës së ftohur, shërbeti i ngrohtë.

Filli:

1 litër qumësht

10 lugë gjelle sheqer

1 vanilë

I vëmë në tenxhere dhe i lëmë të vlojnë.

Një gotë të ujit nisheste me pak qumësht i përziejmë dhe ia vendosim qumështit të sapovluar., e ziejmë për pak minuta dhe e lëmë të ftohet tërësisht.

Veças i rrahim 200 ml hoplla, 123 gr margarinë në ambient të dhomës i përziejmë me pudingun e përgatitur (prej nishestes) që është ftohur, e shtojmë edhe hopllën e rrahur, pastaj i rrahim mirë dhe mbi të vendosim patispanjën.

Glazura: 

2 çokollata të kuzhinës

200 ml hoplla

Pak margarinë

Një lugë gjelle sheqer

I ziejmë pak derisa të shkrihen pastaj ia vendosim tortes mbi. Së paku dy orë torta duhet të jetë në frigorifer, në mënyrë që të servohet. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO