Toptha të vegjël me puding

Ëmbëlsirë që shkrihet në gojën tuaj…

Lifestyle

03/02/2016 15:30

Përbërësit:

  • 500 ml qumësht;
  • 3-4 lugë sheqer;
  • 1 qese puding vanilje;
  • 200 gr biskota të bluara;
  • 100 gr napoletanka të bluara;
  • 1 lugë gjelle kakao

Përgatitja:

  1. Ndani pak qumësht dhe në të hidheni qesen e pudingut duke e përzier mirë, qumështin e mbetur lëreni të vlojë së bashku me sheqerin. Gjatë procesit të vlimit, shtoni përzierjen me pluhurin e pudingut dhe rrahni me tel kuzhine deri sa të trashet mirë. Lëreni pudingun që të ftohet.
  2. Në përzierjen e ftohur shtoni keksat e bluara, napoletankat dhe kakaon duke i përzier mirë. Këtë masë lëreni në frigorifer deri sat ë forcohet pak.
  3. Nga kjo përzierje bëni toptha të vegjël dhe sipas dëshirës rrokullsini në biskota të bluara, arra apo lyeni me çokollatë përmbi.