Të Infektuar: 1052

Të Shëruar: 820

Të Vdekur: 30

Spanja – Australia, caktohet finalisti i parë i Botërorit në basketboll

12:58 | 13 Shtator 2019

Spanja ka mposhtur Australinë duke u kualifikuar në finale.

Spanja mposhti Australinë me rezultat 95:88 duke u kualifikuar në finalen e Kampionatit botëror në basketboll.

Fituesi u përcaktua vetëm pas dy vazhdimeve ku në fund triumfuan spanjollët.

Marc Gasol shkëlqeu te skuadra fituese duke e mbyllur ndeshjen me 33 pikë, përcjell lajmi.net.

Kurse, te Australia me lojë të mirë u dalluan Patty Mills me 34 pikë, Nic Kay me 16 pikë e 11 kërcime dhe Bogut me 12 pikë e 9 kërcime.

Në finale, Spanja do të takohet me fituesin e duelit Argjentina – Franca. /Lajmi.net/