Si duhet t’i hani domatet, për të jetuar më gjatë

Ju mund të rrisni jetëgjatësinë tuaj duke ngrënë më shumë domate përgjatë javës.

Lifestyle

07/03/2019 20:26

Një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar – duke përfshirë të paktën pesë porcione fruta dhe perimeve një ditë – mund të ulë rrezikun e vdekjes së hershme, sipas NHS.

Gjithashtu mund të rrisni jetëgjatësinë duke bërë ushtrime të rregullta, transmeton lajmi.net.

Përveç kësaj, është pohuar se ju mund të rrisni jetëgjatësinë duke ngrënë rregullisht domate.

Domatet janë një frut i rëndësishëm që përbëjnë një pjesë të madhe të dietës mesdhetare.

Ato janë veçanërisht të mira për zemrën, pasi ato mund të zvogëlojnë kolesterolin tuaj.

“Një konsumim ditor i domates apo produkteve të domates është ideale”, deklaroi Juliette Kellow dhe Dr. Sarah Brewer. /Lajmi.net/