Shpërthen vullkani nënujor në oqean, ky vend goditet nga cunami

Një paralajmërim për cunami është lëshuar në ishujt e Tongës pasi një vullkan nënujor në Paqësorin Jugor shpërtheu vrullshëm të shtunën, duke dërguar një re hiri dhe avulli gazi në ajër.

Bota

15/01/2022 10:03

Vullkani “Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai” shpërtheu për herë të parë të premten, duke dërguar një pendë hiri 20 kilometra (12.4 milje) në ajër, sipas degës së CNN Radio Zelanda e Re (RNZ), transmeton lajmi.net.

Një shpërthim i dytë goditi të shtunën, raportoi RNZ.

Imazhi satelitor tregon një re masive hiri dhe valë goditëse që përhapen nga shpërthimi. Valët nga shpërthimi kaluan vijën bregdetare të kryeqytetit të Tongës, Nuku’alofa, duke rrjedhur në rrugët bregdetare dhe prona, sipas RNZ.

Sipas DW-së, dallgët arritën deri në 83 centimetra kur goditën bregdetin e Tongas.

Vullkani ndodhet rreth 30 kilometra (18.6 milje) në juglindje të ishullit Fonuafo’ou të Tonga, sipas RNZ.

Përveç cunamit, Shërbimet Meteorologjike të Tongës kanë lëshuar këshilla për shira të dendur, përmbytje të shpejta dhe erëra të forta në tokë dhe ujëra bregdetare.

Ishulli i afërt i Fixhit ka lëshuar gjithashtu një këshillë publike duke u kërkuar njerëzve që jetojnë në zona të ulëta bregdetare të “lëvizin drejt sigurisë”.

Një paralajmërim i mëparshëm për cunami i lëshuar për Samoan Amerikane është anuluar që atëherë, sipas Qendrës së Paralajmërimit të Tsunamit të Paqësorit NËS.

Vullkani kishte qenë aktiv që nga 20 dhjetori, por u shpall i fjetur më 11 janar, sipas RNZ. /Lajmi.net