Sezon i ri, tjetër trofe për Granit Xhakën: Leverkuseni fiton Superkupën e Gjermanisë

Bayer Leverkuseni e ka fituar Superkupën e Gjermanisë, duke e mposhtur Stuttgartin përmes penalltive. Koha e rregullt përfundoi 2-2, ndërsa dy skuadrat u deshtë të shkonin në ekezekutimin e 11 metrave, aty ku Farmacistët shënuan katër për dallim nga kundërshtari që realizoi vetëm tri sosh. Victor Boniface fillimisht shënoi golin e epërsisë për Leverkusenin në…

18/08/2024 08:18

Bayer Leverkuseni e ka fituar Superkupën e Gjermanisë, duke e mposhtur Stuttgartin përmes penalltive.

Koha e rregullt përfundoi 2-2, ndërsa dy skuadrat u deshtë të shkonin në ekezekutimin e 11 metrave, aty ku Farmacistët shënuan katër për dallim nga kundërshtari që realizoi vetëm tri sosh.

Victor Boniface fillimisht shënoi golin e epërsisë për Leverkusenin në minutën e 11-të me një asistim të Tapsobas.

Por, katër minuta më vonë, Stuttgarti realizoi përmes Millot, që u asitua nga Mittelstadt.

Për t’i bërë gjërat më të vështira për Leverkusenin u përkujdes Terier (37’) që u ndëshkua direkt me karton të kuq për një ndërhyrje të ashpër.

Në pjesën e dytë, Stuttgarti kaloi në epërsi për 2-1 me golin e Undav që realizoi në minutën e 63-të.

Por, Leverkuseni nuk u dorëzua dhe i barazoi shifrat në 2-2 me anë të Patrik Schick (88’) që u asistua nga Alejandro Grimaldo.

Koha e rregullt përfundoi 2-2, ndërsa dy ekipet shkuan në ekzekutimin e penalltive.

Leverkusen: O,O,O,O.

Stuttgart: O,O,X,O, X.