Seat Ateca SUV do të zbulohet në Gjenevë

Modeli SUV i Seat-it do të quhet Ateca dhe do të debutojë në Gjenevë muajin e ardhshëm.

Auto & Tek

03/02/2016 10:48

Ai do dalë në shitje në Britaninë e Madhe këtë vit.

SUV-ja e parë e Seat-it është parë disa herë duke u testuar dhe është pjesë e një familjeje tri-modelëshe nga makinë-bërësi spanjoll, transmeton lajmi.net.

“Kemi bërë shumë kërkime dhe kemi zbuluar pse njerëzve ju pëlqen të blejnë këtë lloj makinash, gjithashtu kemi parë çfarë konkurrentët tanë ofrojnë. Tani mendoj se kemi vendosur mjaftueshëm karakteristika që të dallohemi nga të tjerët,” thotë Jurgen Stackmann, ish-shefi i Seat.

Fuqia për Seat SUV mund të vijë nga motorët ekzistues të familjes së Leon, por po konsiderohet edhe versioni i Cupra-s./lajmi.net

seat-suv-frontale-cupra2c7cd5796c36392b0c9af58033073c9cCO8kf8gVAAA5u_Lseat-in-yeni-suv-modeli-tecta-tanitildi-680x420