Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

Rusia shpreh keqardhje pas shkeljes së hapësirës ajrore të Koresë së Jugut

8:24 | 24 Korrik 2019

Foto: Getty Images

Një zyrtar ushtarak rus shprehu keqardhje për shkeljen e hapësirës ajrore të Koresë së Jugut.

Rusia ka thënë se një ndërhyrje e avionëve ushtarakë në hapësirën ajrore territoriale të Koresë së Jugut nuk ishte e qëllimshme, sipas zyrës presidenciale të Seulit, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Një zyrtar ushtarak rus shprehu keqardhje të thellë në ministrinë e mbrojtjes të Koresë së Jugut dhe fajësoi një gabim teknik, tha Korenë e Jugut.

Të martën, Seuli tha se një avion luftarak rus kishte shkelur dy herë hapësirën ajrore territoriale.

Ministria ruse e mbrojtjes më herët e kishte mohuar këtë.

Por Shtëpia Blue e Koresë së Jugut tha në një konferencë se Rusia kishte thënë tani se shkelja ishte e paqëllimtë dhe se menjëherë do të fillonte një hetim mbi rastin.

“Moska tha nëse avioni fluturoi sipas një rruge të planifikuar fillimisht, ky incident nuk do të kishte ndodhur,” tha zëdhënësi.

Kjo nuk është konfirmuar nga zyrtarët rusë. /Lajmi.net/