Rrahmani humb partnerin në mbrojtje, Koulibaly do të mungojë për pjesën e mbetur të këtij viti

18:01 | 2 Dhjetor 2021

Napoli do të jetë pa Kalidou Koulibaly deri në Vitin e Ri pas një tendosjeje të kofshës së klasës II dhe ai gjithashtu mund të humbasë Kupën e Kombeve të Afrikës, ndërsa Fabian Ruiz dhe Lorenzo Insigne shpresojnë të përballen me Atalantën.

Napolit pati një pengesë në barazimin e mbrëmshëm 2-2 me Sassuolo-n, pasi ata kishin kaluar 2-0 në stadiumin ‘Mapei’ përpara se të ndëshkoheshin në fund të ndeshjes.

Një pjesë e kësaj ishte për shkak të humbjes së Koulibaly-t për shkak të lëndimit, pasi goli i barazimit të Gian Marco Ferrarit ishte një goditje e lirë me kokë.

Testet kanë treguar tani se qendërmbrojtësi ndërkombëtar i Senegalit ka pësuar një tendosje të shkallës II në bicepin e majtë të femurit.

Ky lloj dëmtimi do ta mbajë Koulibaly jashtë fushës deri në Vitin e Ri, kështu që lëndohet për të paktën katër deri në pesë javë.

Mbetet për t’u parë nëse ai do të shërohet në kohë për të luajtur Kupën e Kombeve të Afrikës, në të cilin rast ai nuk do të luajë për Napolin për dy muaj.

Sa i përket dy të tjerëve që çaluan kundër Sassuolos, ka disa shpresa për t’i parë ata të luajnë në Serie A këtë fundjavë.

Fabian Ruiz ka një inflamacion të tendinit ngjitës në këmbën e tij të djathtë, ndërsa Insigne pësoi vetëm një goditje në muskulin e majtë të shputës.

Një deklaratë e Napolit vëren se të dyja do të rivlerësohen përpara ndeshjes së së shtunës me Atalantën.

Napolit tashmë i mungon Victor Osimhen për tre muaj pas një përplasjeje koke që e la atë me fraktura të shumta të fytyrës, ndërsa Andre Frank Zambo Anguissa është jashtë për disa javë. /Lajmi.net/