Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

Recetë: Pite me kungullesha

16:57 | 26 Shtator 2019

Një recetë e shijshme dhe e lehtë për tu përgatitur.

Nevojiten:

2 kungullesha të madhësisë mesatare,
– 150 g djathë,
– 3 vezë,
– 2 dl kos,
– 1 filxhan miell gruri,
– 1 filxhan miell misri,
– 1 qese të vogël pluhur për ëmbëlsira,
– ½ e filxhanit vaj,
– një lugë e vogël kripë.

Përgatitja:

Kungulleshat lani dhe bashkë me lëvore grini në rende, shtoni djathin e grimcuar, tri vezët e tundura, kosin dhe vajin.

Në fund përzieni miellin e grurit dhe miellin e misrit bashkë me pluhurin për ëmbëlsira.

Qitni kripë sipas shijes. Tepsinë lyeni me vaj dhe nxeheni në furrë.

Qitni tretjen, dhe piqeni në 200 gradë celsius.

Derisa pitja të marrë ngjyrë të gështenjtë.