Të Infektuar: 4931

Të Shëruar: 2267

Të Vdekur: 102

Rastet me COVID-19 janë duke u rritur në disa shtete të SHBA-së

10:49 | 29 Maj 2020

Shifrat e reja të rasteve të përditshme kanë filluar të mbajnë të qëndrueshme ose të shënjojnë në drejtim kombëtar – por kjo nuk do të thotë që gjërat po përmirësohen kudo.

Rreziku është akoma i lartë në vende si Montgomery, Alabama, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Këtë mëngjes, në Montgomery ishin vetëm dy shtretër të ICU të lirë. Në qark, rastet kanë më shumë se katërfish që nga fillimi i rihapjes së shtetit.

“Ne nuk mund të shpejt përpara deri në fund të këtij filmi”, paralajmëroi kryetari i bashkisë Montgomery Steven Reed.

Dhe sot, California raportoi kërcimin e saj më të madh ndonjëherë një ditor, me 2.617 raste të reja, transmeton lajmi.net.

Në çdo shtet jugor përveç Florida dhe Teksasit, numërimi i rasteve të reja ende po rritet.

Tani SHBA ka më shumë se 1.7 milion raste të vdekjeve të lidhura me Covid-19 dhe më shumë se 101.600, sipas Universitetit Johns Hopkins. /Lajmi.net/