Pse të gjithë duhet të fillojmë të këndojmë në dush?

Hulumtimi i fundit i kryer në Australi zbuloi se një në 5 persona këndojnë në dush.

Lifestyle

26/10/2020 18:21

Pavarësisht se si janë talentet tuaja vokale, ka diçka për të kënduar gjatë larjes që mund t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur, transmeton lajmi.net.

 1. Ul presionin e gjakut.
  Why We Should All Start Singing in the Shower

Të kënduarit ka një efekt qetësues në trupin dhe mendjen tonë dhe mund të ndihmojë në normalizimin e presionit të gjakut.

Ai gjithashtu zvogëlon kortizolin, një hormon që rrit presionin e gjakut dhe rrit sheqerin në gjak. Një nivel i lartë i kortizolit mund të rezultojë në inflamacion në trup, stres, goditje dhe diabet të tipit 2.

 1. Përmirëson sistemin tuaj imunitar.
  Why We Should All Start Singing in the Shower

Të kënduarit mund të na ndihmojë të luftojmë viruset, sipas shkencëtarëve. Ajo rrit imunoglobinën A që na mbron nga infeksionet. Tani që e dini që interpretimi i këngës tuaj të preferuar mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm, keni një arsye më shumë për të kënduar gjatë larjes.

 1. Ul stresin.
  Why We Should All Start Singing in the Shower

Një studim tjetër në Suedi ka treguar se të kënduarit ka një efekt qetësues dhe mund të ngadalësojë rrahjet e zemrës. Ndihmon gjithashtu trupin tuaj të çlirojë oksitocinë që mund të ngre disponimin tuaj dhe të luftojë ankthin.

Oksitocina njihet si një kimikat lidhës dhe shpesh çlirohet gjatë momenteve të lidhjes me të tjerët. Të kënduarit në dush mund të zvogëlojë ndjenjat e depresionit ose të vetmisë dhe mund t’ju ​​japë të njëjtën ndjenjë që keni kur përqafoni të dashurit tuaj.

 1. Mund të zvogëlojë dhimbjen.
  Why We Should All Start Singing in the Shower

Shëndeti ynë fizik dhe psikologjik janë të lidhur. Realizimi i këngës tuaj të preferuar ju qetëson dhe mund t’ju ndihmojë të përballoni dhimbjen.

Të kënduarit gjithashtu përmirëson tensionin e muskujve dhe inkurajon trupin tuaj të lëshojë endorfinë dhe të lehtësojë ndjesitë e pakëndshme.

 1. Ju ndihmon të qëndroni në formë.
  Why We Should All Start Singing in the Shower

Kur jeni duke kënduar, po përdorni shumë nga muskujt në fytyrën dhe qafën tuaj. Të kënduarit bën që muskujt që qëndrojnë midis brinjëve të funksionojnë, dhe është edhe më mirë se një stërvitje.

 1. Kjo e bën zërin tuaj të tingëllojë më mirë.
  Why We Should All Start Singing in the Shower

Akustika në dushin tuaj e bën atë vendin e përsosur për të kënduar. Pllakat e banjës nuk thithin zë, duke e bërë zërin tuaj të kërcejë për më shumë kohë.

Meqenëse dushi është zakonisht një hapësirë ​​e vogël, ajo shton pak bas në zërin tuaj dhe e bën atë të tingëllojë më i fortë dhe më i thellë. /Lajmi.net/