Pornostaret milionere, ja 10 më të pasurat (FOTO)

Industria pornografike sot është një prej industrive me rritjen më të madhe në botë.

ShowBiz

27/01/2016 22:37

Qarkullimi vjetor i kësaj industrie llogaritet të jetë rreth 15 miliardë dollarë.

Kur dëgjojmë fjalën “porn”, mendja na shkon të një femër që ekspozon trupin e saj “përvëlues”, apo që ka marrëdhënie seksuale.

Por, femrat e mençura të kësaj industrie kanë shkuar edhe përtej kësaj “tradite” – ato janë shndërruar në biznismene klasike. Do të befasoheni kur të kuptoni se sa para fitojnë ato.

Për t’ju ndihmuar të kuptoni këtë gjë, ju sjellim listën e 10 femrave më të pasura të pornografisë.

10. Nikki Benz

porn pasuria 00010

Nikki Benz, është aktore dhe modele e pornografisë nga Kanadaja, ndërsa ka lindur më 11 dhjetor 1981, në Mariupol të Ukrainës. Para së të futej në botën e pornografisë, ajo punonte si modele veshjesh të brendshme dhe si striptizere. Benz është praqitur në shumë revista për të rritur, përfshirë këtu: Penthouse, High Society, Genesis, Fox, OUI, Cheri, Hustler Club dhe Club International. Pasuria e saj llogaritet të jetë rreth 1 milionë dollarë.

9. Asa Akira

porn pasuria 00009

Asa Akira është aktore dhe regjisore amerikane e filmave për të rritur. Ajo ka lindur më 3 janar 1985. Para se të futej në botën e pornografisë, në vitin 2006, ajo punonte si striptizere në klubin Hustler, në New York. Asa ishte e nominumuar për një mori shpërblimesh, “AVN Awards”, në kategoritë aktorja më e mirë dhe aktorja e re më e mirë. Pasuria e saj momentale vlerësohet rreth 1.5 milionë dollarë.

8. Lisa Ann

porn pasuria 00008

Lisa Ann është një prej aktoreve më të famshme të pornografisë në botë. Ajo ka punuar si regjisore, valltare, dhe agjente talentësh. Ajo ka lindur më 9 maj 1972, në Easton, Pennsylvania. Lisa kishte filluar të punonte si striptizere qysh në moshën 16-vjeçare, me letërnjoftim fals. Në korrik të vitit 1994, ndërkaq, u bë aktore e filmave për të rritur. Pasuria e saj llogaritet të jetë 2 milionë dollarë.

7. Sunny Leone

porn pasuria 00007

Sunny Leone është modele dhe aktore indiane-kanadeze e pornografisë. Ajo ka lindur më 13 maj 1981 në Sarnia, Ontario. Në botën e pornografisë është inkuadruar në vitin 2009. Ajo qe martuar me Daniel Weber, ndërsa studion e saj filmike e kishte emërtuar “Sunlust Productions”. Pasi hoqi dorë nga industria pornografike, Sunny u inkuadrua në industrinë filmike të Bollywoodit, ndërsa vlera e pasurisë së saj llogaritet të jetë 2.5 milionë dollarë.

6. Sasha Grey

porn pasuria 00006

Sasha Grey është një prej aktoreve më të adhuruara të pornografisë. Ajo ka lindur më 14 mars 1988, në North Highlands, California. Karrierën e saj ndërkaq, e kishte filluar si modele. Sasha është paraqitur në shumë filma për të rritur që kanë pasur sukses të jashtëzaonshëm, ndërkaq pasuria e saj llogaritet të jetë rreth 3 milionë dollarë.

5. Jenna Haze

porn pasuria 00005

Jenna Haze, është regjisore amerikane, modele dhe ish-aktore e pornografisë. Haze ka lindur më 22 shkurt 1982, në Kaliforni, ndërsa në industrinë kinematografike për të rritur ka hyrë në vitin 2001. Ajo tashmë zotëron kompaninë e saj, “Jennaration X Studios”, ndërsa pasurohet duke xhiruar filma dhe duke shitur lodra seksuale. Ajo është femra e pestë më e pasur në botën e pornografisë, me pasuri të vlerësuar rreth 3.7 milionë dollarë.

4. Bree Olson

porn pasuria 00004

Femra e katërt më e pasur në industrinë e pornografisë, është Bree Olson, e njohur si ylli sipas së cilës janë punuar më se shumti lodra seksuale. Ajo ka lindur më 7 tetor 1986, në Houston të Texasit. Bree është shfaqur dhe në një mori video-klipesh, në kopertina revistash dhe në programe televizive. Ajo ka punuar me kompani të ndryshme, si Digital Playground, Elegant Angel dhe Red Light District Video. Ndërsa vlera e pasurisë së saj është 5 milionë dollarë.

3. Jesse Jane

porn pasuria 00003

Jesse konsiderohet si një prej femrave më fitimprurëse në botën e pornografisë. Ajo ka lindur më 16 korrik 1980 , në Fort Worth, në Teksas. Jesse ka luajtur në mbi 100 filma për të rritur, ndërsa pasuria e saj llogaritet të jetë rreth 8 milionë dollarë.

2. Tera Patrick

porn pasuria 00002

Tera Patrick është një prej femrave më të bukura në industrinë e pornografisë. Ajo ka lindur më 25 korrik, 1976, në Great Falls, Montana. Karrierën e saj pornografike e ka filluar në vitin 1999. Tera ka luajtur në më shumë se 130 filma për të rritur. Ajo po ashtu ka dhe produksionin e saj,  “Teravision” – ndërsa nga të gjitha këto angazhime, ajo ka akumuluar një pasuri prej rreth 15 milionë dollarësh.

1. Jenna Jameson

porn pasuria 00001

Jenna Jameson është femra më e famshme dhe më e suksesshme e filmave për të rritur, ndërsa njihet dhe me nofkën “Mbretëresha e ponografisë”. Ajo ka lindur më 9 prill 1974 në Las Vegas, në SHBA. Jenna është femra më e pasur në botën e pornografisë. Ajo ka një pasuri prej 30 milionë dollarësh, që vjen nga angazhimi i saj në filma për të rritur si dhe në biznesin e lodrave seksuale./javanews