“Pokemon” i lë pas të gjithë, është filmi me fitimet më të mëdha në histori – Lajmi.net
“Pokemon” i lë pas të gjithë, është filmi me fitimet më të mëdha në histori
Autori: Lajmi.net CinemaKulturë/ArteKuriozitete 10:49, 26 June 2018
Mund të duket e vështirë për t’u besuar, por “Pokemon” është filmi që ka arkëtuar më shumë në histori, duke “shkatërruar” Marvel dhe Star Wars.

 

Filmi është krijuar nga Satoshi Tajiri në vitin 1995 dhe fokusohet në një krijesë imagjinare të quajtur Pokemon, ku njerëzit, të njohur si trajnerë Pokemonësh, trajnohen për të luftuar me njëri-tjetrin.

Gjithçka nisi si një videolojë për Nintendo Game Boy, duke e bërë atë të dytën më të shitur në botë, pas Mario.

Filmi “Pokemon” ka fituar 59.1 miliardë dollarë, që nga viti 1995.

Në vend të dytë renditet saga “Star Wars” me 42.9 miliardë.

Ndërsa në vend të tretë renditet filmi “Hello Kitty” me 41 miliardë dollarë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO