Përtoni të bëni makijazh dimirt? Disa mënyra të dukeni bukur për 5 minuta

14:17 | 6 Dhjetor 2021

Ju mungon frymëzimi për të bërë make up gjatë dimrit? Ja zgjidhja

Gjatë dimrit, ndodh që rutina jonë e make up-it të ndryshojë. Çdo motiv që dikur kishim për t’u ulur para pasqyrës, dhe për të aplikuar një nga një gjithë produktet tona të grimit, po largohet plotësisht.

Në mëngjeset e ftohta, preferojmë të rrim 10 minuta më tepër në shtrat, sesa të zgjohemi herët, duke mos na ineteresuar fare pjesa se si mund të dukemi gjatë ditës. (Por pasi shikon veten ne pasqyrë, bëhesh pishman që pse nuk u zgjove me shpejt.)

Nëse nuk ke ndërmend të harxhosh gjysmë ore kohë para pasqyrës çdo mëngjes të ftohtë, këto janë grimet më të thjeshta dhe më inn këtë sezon.

1. Lëkura matt

Lëkura që duket me shkëlqim të tepruar natyral gjatë muajve të dimrit nuk është mënyra e duhur. Në temperaturat e ftohta, zgjidhni gjithmon grimin matt.

2. Shkëlqe si në vitet 2000′

Të gjithë mund ta vëm re ringjalljen e kësaj tendence bukurie. Nuancat pastel, shkëlqimi – është përsosmëri.

3. Penel ‘i mprehtë’

Duhet pak kohë për të perfeksionuar ‘artin e penelit’, por kur e arrin mund të quhesh një heroin e pamjes tënde. Këshilla kryesore: Mendoj se një penel me majë të vogël është mjeti më i lehtë për fillestarët si unë.

4. Buzët me nuancë të kuqe

Në fund të fundit, çfarë e përshkruan më mirë një grim dimëror më mirë se buzët me nuancë të kuqe?!

5. Qerpikë dhe vetulla të kuruara

Pa lagështi dhe nxehtësi, dimri është periudha më e mirë për qerpikë extansion, apo për vetulla të lyera.

6. Buzë të buta

Buzët e thata dhe të plasaritura janë ato që na shoqërojnë gjatë dimrit. Mbajtja e buzëkuqëve pigmentues çdo ditë mund ta përkeqësojë problemin. Zgjidhni lip balm, që kanë përmbajtje ushqyese dhe ndihmojnë për të patur buzë të buta.