Osmani pritet në takim nga Emiri i Katarit: Bisedohet për bashkëpunim të thellimit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani gjatë qëndrimit të saj në Katar është mirëpritur nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani. “Në takim u diskutua për thellimin e mëtejshëm të raporteve dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme siç janë: shëndetësia, turizmi malor, infrastruktura, si dhe projekte të tjera me rëndësi për Kosovën. Në…

Lajme

26/02/2024 16:51

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani gjatë qëndrimit të saj në Katar është mirëpritur nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani.

“Në takim u diskutua për thellimin e mëtejshëm të raporteve dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme siç janë: shëndetësia, turizmi malor, infrastruktura, si dhe projekte të tjera me rëndësi për Kosovën. Në veçanti u diskutuan një sërë projektesh investive në sektorë strategjik për të cilat do të vazhdojnë diskutimet përmes ekipeve përkatëse në ditët në vijim”, thuhet në Komunikatën për media të Presidentes.

Presidentja Osmani gjatë takimit ka shtruar edhe çështjen e trajtimit të invalidëve të luftës nga radhët e UÇK-së, të cilët kanë nevojë për shërbime protetike.

 Gjatë takimit u diskutua edhe për rritjen e mbështetjes në fuqizimin e pozitës së Kosovës në arenën ndërkombëtare. Presidentja ka falënderuar Emirin e Katarit për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës dhe popullit të saj. /Lajmi.net/