Opinion – Lajmi.net

Aktuale

BE duhet t’i lejojë Kosovës udhëtimin pa viza

BE më në fund duhet të bëjë gjënë e duhur lidhur me premtimin e saj të shpeshtë për t’i lejuar Kosovës udhëtimin pa viza, thotë Behgjet Pacolli. ...

13 February, 2019 Lexo më shumë

Rambouillet: Ku ishim atëherë dhe ku jemi sot

Në historinë e çdo populli, vjen ai çasti historik kur duhet marrë vendimin e madh. Humbja e atij momenti, sjell pastaj pasoja të rënda për fatin e atij populli. Atë çka e kemi ditur në Rambouillet njëzet vjet më parë, nuk e dimë tani....

7 February, 2019 Lexo më shumë

Gradualiteti drejt dështimit

Zhvillimet politike në Kosovë dhe ato në Britaninë e Madhe, e cila për përballet me domosdoshmërinë e Brexit-it, kanë një element plotësisht të përbashkët....

31 January, 2019 Lexo më shumë

Katër marrëveshjet jetike për Kosovën

Si politikë kosovare, jemi afër situatës kur mund të na ndodhë ftohja dramatike në raportet me SHBA-në. Ndërsa SHBA-ja është hisedari kryesor ndërkombëtar i çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës...

28 January, 2019 Lexo më shumë

Lufto për Europën!

LUFTO PËR EUROPËN! Ftesë e nënshkruar nga shkrimtarë të mëdhenj e ndër ta nga Milan Kundera, Ismail Kadare, Orhan Pamuk e Vargas Llosa....

26 January, 2019 Lexo më shumë

Teoria e bretkosës

Beogradi zyrtar s’ka farë disponimi për t’iu kthyet tavolinës së bisedimeve. Por, në anën tjetër, Beogradi synon ta bëjë Prishtinën përgjegjëse për ngecjen evidente në procesin e dialogut....

24 January, 2019 Lexo më shumë

Rreziku nga ‘territori i panjohur’

Në ADN-në e Kosovës si shtet, është orientimi pro-perëndimor, që njeh ato dy dimensionet e saja: të qenit pro-amerikanë dhe pro-evropianë. Nuk bën ndryshe. ...

17 January, 2019 Lexo më shumë

Më mirë gjeneral me kokë të ngrënë se rob me biografi të pastër

Nisja drejt Hagës e dy gjeneralëve moralë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte me dinjitet, me integritet dhe shprehte krenarinë e njeriut që ka bërë luftë për liri dhe çlirim të vendit të tij, që ka vënë themelet e shtetit dhe demokracisë së vendit të tij....

14 January, 2019 Lexo më shumë

Ky është viti 2019

Këto konkludime shkojnë së bashku: Vullneti i munguar për tu përballur me njëmendësinë këtu dhe gjetiu dhe bindja e hekurt që ne nuk mund të na gjejë gjë. ...

10 January, 2019 Lexo më shumë

Raportet e ndërlikuara Kosovë – BE

Raportet e Prishtinës dhe Brukselit kanë mbërri nivelin më të ulët që prej se Kosova është bë shtet i pavarur....

3 January, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO