Opel Kadett befason të gjithë, lë prapa Ferrarin në garën e shpejtësisë

Kur flasim për gjigantin gjerman Opel, shumëkujt i shkon mendja të modeli legjendar i Kadett GSI që ishte një prej hatback më të kërkuara i asaj kohe.

Auto & Tek

27/01/2022 15:47

E një kompani që merret me modifikimin e veturave WKT, nuk e ka harruar këtë Opel Kadett, transmeton lajmi.net.

Nën kapak i futi motorin 2 litërsh turbo-benzinë nga Opel Astra OPC, dhe i rriti kuaj-fuqi deri në 695.

Një sërë detajesh teknike të kësaj veture mbeten sekret, por dihet që shpejtësinë nga 100 në 200 e arrin për 4,57 sekonda, derisa atë prej 100 në 250 për 8,26 sekonda.

Se për çfarë bëhet fjalë e dëshmon më së miri videoja e publikuar më poshtë ku zhvillohet një garë e ashpër mes këtij Opeli dhe një Ferrari 458 – ku fitues del Opel. /Lajmi.net/

YouTube player