Ndeshja e Benficas u ndërpre me 7-0 pasi Belenenses e goditur nga Covid u reduktua në gjashtë lojtarë

10:29 | 28 Nentor 2021

Përplasja e Benfica-s me Belenenses u braktis mes skenave të jashtëzakonshme pasi lojtarët e goditur nga Covid në Primeira Liga u detyruan të emërojnë një ekip prej vetëm nëntë lojtarësh – duke përfshirë dy portierë.

Vizitorët e Benficas realizuan shtatë gola në pjesën e parë, përpara se Belenenses të kthehej me vetëm shtatë lojtarë në pjesën e dytë.

Ndeshja më pas u anulua një minutë në pjesën e dytë pasi portieri Joao Monteiro ra në tokë, duke e detyruar arbitrin të braktisë lojën për shkak të numrit minimal të lojtarëve që nuk ishin në fushë.

Pas një testi pozitiv në skuadër në fillim të javës, gjithsej 17 raste u raportuan se ishin regjistruar mes lojtarëve dhe stafit.

Pavarësisht se skuadra u shkatërrua, ndeshja u zhvillua me vetëm nëntë lojtarë të përzgjedhur dhe portierin Monteiro që luante në mesfushë.

Lojtarët e Belenenses lëshuan një deklaratë të përbashkët përpara ndeshjes, ku shkruhej: “Futbolli ka zemër vetëm nëse është konkurrues. Futbolli ka zemër vetëm nëse është vërtet sportiv.

“Futbolli ka zemër vetëm kur është shembull i shëndetit publik. Sot futbollit e humbi zemrën.”

Mesfushori i Manchester Cityt dhe i Portugalisë, Bernardo Silva, e shikoi dhe shkroi: “Çfarë është kjo? A jam unë i vetmi që nuk e kuptoj pse ndeshja nuk është shtyrë?”

Darwin Nunez shënoi një hat-trick, teksa Benfica e mposhti mikpritësin e varfëruar me numrin e kufizuar të lojtarëve të gatshëm, në ndeshjen që u mbyll para 50 minutave. /Lajmi.net/