Të Infektuar: 39.057

Të Shëruar: 24.427

Të Vdekur: 1.005

Mjete shërimi të thjeshta për dhimbjen e kokës

19:35 | 21 Tetor 2020

Dehidrimi mund të jetë një nga shkaqet më të zakonshme të një dhimbje koke.

Dehidrimi është humbja e ujit dhe elektroliteve, të tilla si natriumi, kloruri dhe kaliumi, të cilat janë të nevojshme për funksionimin e trupit, transmeton lajmi.net.

Shkaku kryesor i dehidrimit nuk është pirja e mjaftueshme e ujit për të mbajtur nivele të shëndetshme. Një sërë simptomash të pakëndshme ndodhin duke përfshirë dhimbje koke.

Është veçanërisht e lehtë të neglizhoni zëvendësimin e lëngjeve kur ushtroni ose bëni një aktivitet të rëndë, ose kur jeni i sëmurë me një sëmundje që shkakton të vjella ose diarre.

Këto janë raste kur duhet të merren masa të veçanta paraprake për t’u siguruar që të zëvendësoni lëngjet që keni humbur.

Përveç ujit të pijshëm, ka shumë përbërës të tjerë natyralë që mund të përdoren për të trajtuar një dhimbje koke.

Bëni një banjë

Nxehtësia e lagësht shpesh përshkruhet për të liruar muskujt e ngurtë, të dhembur dhe për të lehtësuar tensionin. Për shkak se kaq shumë dhimbje koke janë të përqendruara në tension, një banjë mund të sjellë lehtësim edhe në një kokë me dhimbje.

Shikoni dietën tuaj

Ushqime të caktuara mund të veprojnë si shkaktarë dhe si rezultat mund të jenë një shkak kryesor i dhimbjeve të kokës. Shumë ushqime të përpunuara përmbajnë tyraminë e cila është përbërje e njohur si një aminë e gjetur në shumë ushqime, e prodhuar nga shpërbërja natyrore e aminoacidit, tyrasina.

Akull

I ftohti nga akulli ndihmon në uljen e inflamacionit që kontribuon në dhimbje koke, shkruan holistic living tips. Plus, ka një efekt mpirës në dhimbje.

Mollë

Mollët dhe uthulla e mollës kanë atribute që mund të ekuilibrojnë acidin dhe nivelet alkaline në trup, duke ju lehtësuar nga dhimbjet e kokës. Thjesht hani një mollë me pak kripë ose shtoni dy lugë çaji uthull molle në një gotë të plotë me ujë dhe pijeni atë.

Gjumi

Çrregullimet në mënyrën e gjumit, të tilla si gjumi i pamjaftueshëm, shumë gjumë dhe udhëtimi me avion nëpër zona të shumta kohore, mund të shkaktojnë dhimbje koke. /Lajmi.net/