Mbrojtësi i PSG del në protesta në kuadër të kampanjës ‘Black Lives Matter’

Mbrojtësi i Paris Saint-Germain, Layvin Kurzawa u bashkua në protestat masive në Francë për të protestuar kundër vdekjes së një njeriu të zi gjatë arrestimit nga policia franceze.

Sport

03/06/2020 14:26

Adama Traore ishte 24 vjeç kur u arrestua ndërsa po hipte në biçikletë me vëllain e tij në vitin 2016.

Ai vdiq në një stacion të policisë në periferi të Parisit, duke bërë që prindërit e tij të paraqisnin një ankesë për vdekje me shkas, përcjell lajmi.net.

Pas tre raporteve të mëparshme që u përpoqën të fshehnin vdekjen e tij përmes ‘sëmundjes së zemrës ose infeksionit’, një raport mjekësor-gjyqësor të martën përfundimisht konfirmoi se vdekja e Traore ishte shkaktuar nga asfiksimi.

Ky vendim, i dhënë në të njëjtën javë në të cilën protestat dhe trazirat vazhdojnë në të gjithë Shtetet e Bashkuara pas vdekjes së George Floyd, rezultoi që mbi 20 mijë njerëz të dilnin në rrugët në Paris, mes tyre Kurzawa. /Lajmi.met/