Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Miliona euro humbje nga tregtia e paligjshme me mallrat e Turqisë

Një dokument të deklarimit të mallit që Dogana e Kosovës e ka siguruar nga Turqia, dëshmon se importuesit e Kosovës kanë deklaruar deri në 80 mijë euro vlerë mallin që në vendin e origjinës është thënë të ketë vlerën e mbi 300 mijë eurove....

30 April, 2014 Lexo më shumë

Dy vendime të reja për zhvillim ekonomik e lehtësim të investimeve

Qeveria e Kosovës ka marrë dy vendime në kuadër të planit të saj për zhvillimin ekonomik dhe lehtësimin e mundësive për të bërë biznes në Republikën e Kosovës....

29 April, 2014 Lexo më shumë

Tregtarët ankohen se Dogana dhe ATK-ja po i “shtrydhin”

Tregtarët e Tregut me shumicë në Zonën Industriale të kryeqytetit vlerësojnë se Dogana e Kosovës dhe Administrata Tatimore e Kosovës janë duke i ngufatur, dhe, siç shprehen ata, duke i shtrydhur....

28 April, 2014 Lexo më shumë

Beqaj, për Fondin e punësimit duhet ndryshuar disa ligje

Fondi për Punësim dhe Zhvillim, që do arrijë vlerën deri në 1.5 miliard euro, do të jetë i destinuar për përkrahjen e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme....

27 April, 2014 Lexo më shumë

Mbi 600 mijë euro dëme nga vërshimet në Kamenicë

Dëmet e shkaktuara nga vërshimet e fundit që kanë përfshirë edhe komunën e Kamenicës, arrijnë deri mbi gjysmë milioni euro. Kryetari i kësaj komune, Begzad Sinani u ka bërë thirrje institucioneve qendrore që të ndihmojnë fermerët e fshatrave të dëmtuara....

27 April, 2014 Lexo më shumë

Rama prezanton unifikimin e doganave Kosovë-Shqipëri

Edi Rama prezantoi sot unifikimin e doganave në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Ai premtoi terminale të përbashkëta doganore në pikë-kalimet kufitare në mes dy vendeve.  ...

25 April, 2014 Lexo më shumë

LDK: Qeveria shkel ligjin në projektin ‘Kosova e Re’

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), vlerëson se Qeveria ka shkelur ligjin në projektin ‘Kosova e Re’, me  largimin e Termocentralit ‘Kosova B’. Sipas LDK-së ky projekt bie në kundërshtim me ‘Strategjinë e Energjisë 2009-2018’, që është miratuar nga Kuvendi i Kosovës....

25 April, 2014 Lexo më shumë

Ndryshim i Projektit \”Kosova e Re\”

Komiteti Drejtues i Projektit (KDP) Termocentralit “Kosova e Re”, i udhëhequr nga Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli, mbajti takimin e radhës ku u diskutua lidhur me dokumentet e paraqitura para Komitetit Drejtues të Projektit. Ky komitet në këtë takim aprovoi kërkesën për propozime dhe marrëveshjet e projektit dhe të njëjtat u kërkua që të dërgohen tek investitorët potencial....

24 April, 2014 Lexo më shumë

Kryeministri lanson shërbime financiare jo-bankare në Postën e Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mori pjesë në inaugurimin e Shërbimeve Financiare jo Bankare në Postën e Kosovës, përmes të cilave do të bëhen pagesa në të gjitha filialet e Postës së Kosovës....

24 April, 2014 Lexo më shumë

Nipi ia jep dajës tokën e shtetit

Kryetari i komunës së Drenasit, Nexhat Demaku, e ka shpërblyer dajën e tij që ia “hijeshoi” qytetin për Vitin e Ri me bredhin më të shëmtuar në Kosovë....

24 April, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO