Koulibaly: Është një turp që Mendy nuk u nominua në listën e ngushtë për Topin e Artë

9:00 | 12 Tetor 2021

Qendërmbrojtësi i Napolit, Kalidou Koulibaly beson se bashkatdhetari i tij, Edouard Mendy meritonte të ishte në listën e ngushtë për Topin e Artë.

Mbrojtësi senegalez foli për mediat pas fitores 4-1 të vendit të tij ndaj Namibisë në kualifikueset e Kupës së Botës.

Kur u pyetën për mendimet e tij për nominimet për Topin e Artë, Koulibaly nuk u përmbajt dhe pretendoi se portieri i Chelseat, Mendy duhej të paraqitej në mesin e 30 lojtarëve më të mirë të vitit.

“Është një turp i vërtetë që Edou nuk është një prej tyre. Ai është portieri i parë afrikan që fiton Ligën e Kampionëve”, tha 30-vjeçari.

“Ne duhet të vazhdojmë të punojmë dhe të ecim përpara. Ne duhet të bëjmë dyfishin [punën] e disa njerëzve për t’u gjykuar mirë.

“Edou është një person shumë pozitiv. Ne folëm për të së bashku. Ai do të vazhdojë të luftojë për të qenë pjesë e tij. Për mua, ai ka një vend mes këtyre 30 lojtarëve”, përfundoi mbrojtësi i Napolit.

Koulibaly gjithashtu u refuzua nga lista e ngushtë e 30 personave.

Yjet e Italisë Gigio Donnarumma, Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci, Nicolò Barella dhe Jorginho janë në mesin e kandidatëve së bashku me sulmuesin e Interit, Lautaro Martinez dhe mbrojtësin e Milanit, Simon Kjaer.

Chelsea dhe Manchester City janë klubet me më së shumti të nominuar për Topin e Artë (pesë), të ndjekur nga PSG (katër), Juventus, Manchester United, Inter dhe Real Madrid (dy).

Milan, Atletico Madrid, Barcelona, ​​Bayern Munich, Borussia Dortmund, Liverpool, Tottenham dhe Villareal kanë një lojtar në mesin e të nominuarve. /Lajmi.net