Kimpembe: Objektivi ishte kualifikimi, por jemi të zhgënjyer nga kjo humbje

8:10 | 25 Nentor 2021

Gjigantët e Ligue 1 kaluan në epërsi në pjesën e dytë përmes Kylian Mbappe, por ishin të pafuqishëm për të ndaluar Cityn të rikthehej.

Mbrojtësi i Paris Saint-Germain, Presnel Kimpembe këmbëngul se humbja 2-1 e së mërkurës në Ligën e Kampionëve nga Manchester City nuk ishte një pasqyrim i drejtë i potencialit real të ekipit.

Golat e Raheem Sterling dhe Gabriel Jesus e çuan Cityn drejt një fitoreje me përmbysje në Etihad Stadium, pasi Kylian Mbappe i kishte lënë mysafirët në avantazh kundër rrjedhës së lojës.

Loja e Pep Guardiolës ishte dominuese në 90 minuta, por Kimpembe është i bindur se ka më shumë për të ardhur nga ana e tij.

Ndërsa PSG megjithatë kaloi në 16-shen e fundit si rezultat i humbjes së Club Brugge ndaj RB Leipzig, Kimpembe pranoi se disfata kundër një rivali kontinental goditi.

“Objektivi numër një ishte kualifikimi, kjo është e sigurt. Por ne jemi ende të zhgënjyer nga kjo humbje,” u tha ai gazetarëve pas ndeshjes.

“Ne e dimë se mund të bëjmë më mirë. Ne jemi konkurrentë dhe nuk na pëlqen humbja. Çfarë duhet të përmirësojmë? Duhet t’i vrasim ndeshjet më herët.

“Ne gjithashtu duhet të punojmë si ekip, blloku i mesëm, rrëshqitja… dhe kjo do të bëjë mashtrimin”.

Trajneri Mauricio Pochettino shtoi RMC Sport: Nuk pati panik. Ata ishin më të mirë se ne në pjesën e parë. Kur shikoni numrin e faulleve që kemi pasur dhe numrin e tyre, kjo është e vërteta e pjesës së parë.

“Ka një diferencë të vërtetë mes dy skuadrave. Ne e nisëm më mirë pjesën e dytë, skuadra doli më shumë. Kishim mundësinë të ishim përpara, të hapnim rezultatin. Na u desh të bënim disa ndryshime pas barazimit. Skuadra e ndjeu, e kishte të vështirë të kompensonte, që dha golin e dytë.

“Ne do të kujtojmë veçanërisht pjesën e dytë, është fytyra që donim të shihnim. Jam shumë i kënaqur me të gjithë lojtarët. Duke pasur parasysh rrethanat në fillim të sezonit, është mirë të kualifikohesh”, ka përfunduar Pochettino. /Lajmi.net/