Këta janë 20 filmat që çdo grua duhet t’i shikojë – Lajmi.net
Këta janë 20 filmat që çdo grua duhet t’i shikojë
Autori: Lajmi.net EntertainmentKulturë/ArteShowBiz 15:19, 23 November 2017
Disa filma të bëjnë të mendosh për një kohë të gjatë. Të tjerët, ju mund t’i shikoni vetëm një herë dhe të harroni për ta menjëherë.

Dhe pastaj ka filma që vlerësohen mbi të gjitha vetëm nga femrat.

Ju nuk mund të na besoni, por këto të fundit nuk janë gjithmonë vetëm për dashurinë. Ashtu si gratë vetë, filmat mund të jenë të shumëllojshëm dhe të paparashikueshëm.

Bright Side paraqiti disa prej tyre. Mbani mend këta filma – nganjëherë një ide nga një film, e zbuluar në kohën e duhur, mund të ndryshojë jetën tuaj.

Një biopik i thellë dhe i ndjeshëm i divës franceze Edith Piaf, e cila zhvilloi një betejë të gjatë për të drejtën e jetesës, të kënduarit dhe të dashurisë – gjë që është e rëndësishme në vetvete. Është padyshim një kryevepër, që përshkruan atmosferën e vërtetë në Paris gjatë jetës së Piafit, si asnjë film tjetër – i cili ishte i egër, absurd dhe i këndshëm të gjitha në të njëjtën kohë. Ne shohim se si Qyteti i Dritës është i ëmbël dhe romantik vetëm për ata që nuk janë të njohur me të.

Një film pa ndonjë komplot të komplikuar apo skena të betejës. Megjithatë, ndoshta është një nga filmat e shkurtër që me të vërtetë na tregojnë se si duket forca e shpirtit njerëzor – dhe në këtë rast, veçanërisht në mesin e grave. ‘Ushtar Jane ‘përmban disa skena të paharrueshme dhe kompleton punën në mënyrë të përkryer, duke e bërë atë një klasik.

Kinemaja nuk është më e thellë se ‘Buzëqeshja e Mona Lisës’. Ky film do t’ju mësojë për vlerën e dinjitetit, guximit dhe vendosmërisë së qëllimit. Por kjo nuk është gjëja më e rëndësishme për këtë; me të vërtetë tregon se është e rëndësishme të mendosh për veten tënde. Në sajë të kësaj dhe të aktorit të saj të zgjedhur, ‘Mona Lisa Smile’ rezulton të jetë jo vetëm një lëvizje e lehtë e zogjve dhe jo vetëm me interes për feministët; Përkundrazi, ai ka apel universal.

‘Million Dollar Baby’ është një film i mrekullueshëm, kryesisht për shkak të paraqitjes pa kompromis të realitetit. Ky film tregon ashpërsinë dhe mizorinë e vërtetë të jetës ashtu siç është. Ndonjëherë bota hedh sfida të cilat mund të merren vetëm me individë të vendosur, të patrembur dhe të përcaktuar. Regjisori Clint Eastwood arrin të përshkruajë hollësitë e shumta interesante të situatave të tilla, ndërsa të hedhurit me të vërtetë jetojnë dhe marrin frymë në rolet e tyre për të dhuruar një performancë emocionale. Disa do të thonë se ky film është i dëshpëruar, por kur tregimi përqendrohet tek një grua e re që përpiqet të bëhet një kampion boksi, nuk duhet të presësh me të vërtetë një fund të lumtur.

Bota e modës është padyshim e bukur. Por është po aq e ashpër në masë të barabartë. Edhe dështimi më i vogël mund t’ju sjellë rënie nga samiti i saj. Prodhuesit e ‘The Devil Wears Prada’ kurrë nuk kishin për qëllim të prodhonin një film seminar, natyrisht. Është i ngjashëm me shumë filma të tjerë komedi-dramë. Megjithatë, është ende një prodhim i shkëlqyer. Me zemër të ndezur, zbavitës dhe me një komplot të zhytur në jetë nga Meryl Streep dhe Anne Hathaway.

Ju jeni të falur nëse keni menduar se një film për një bashkëshort dhe bashkëshorte me dy fëmijë, duke kaluar nëpër një krizë personale në Amerikën e shekullit të njëzetë, nuk ka gjasa të prodhojë frymëzim për një audiencë. Megjithatë, deri në fund të ‘Rrugës Revolucionare’, mezi do të mund të tërhiqni veten nga vendi juaj, nga dija se gjithçka që sapo keni parë është, në fakt, për ju. Të gjithë mund të përpiqemi të ikim në Paris për t’i shpëtuar një situate të pashpresë në shtëpi, ashtu si protagonistët bëjnë këtu. Por nuk është aq e thjeshtë. Ju mund të ndryshoni rrethinën tuaj, por kurrë nuk mund të ikni nga vetja. Dhe në qoftë se ndiheni të zbrazët brenda, dëshira e zjarrtë nuk do të zhduket – kudo që të jeni.

‘Mbretëresha’, nga regjisori Stephen Frears, përshkruan me saktësi një periudhë të vështirë në jetën e familjes mbretërore britanike pas vdekjes së princeshës Diana. Si të silleni si monarkë, kur nuk janë hedhur sasi të vogla fjalësh të pakuptueshme? A i jepni emocionet tuaja ose tregoni përmbajtje, siç pret nga ju kombi juaj? Nuk është për asgjë që filmi shfaq një linjë nga Shakespeare gjatë prologut. Por ku heronjtë e Bard luftuan armiqtë e tyre me një shpatë, sot bëhet një betejë me ndihmën e një kamere dhe një mikrofoni. Dhe kjo nuk kërkon më pak shkallë të guximit.

Historia e Erin Brockovich është një grua e fortë, por në të njëjtën kohë e ndjeshme. Duke pasur parasysh rrethanat e saj, dobësitë e zakonshme femërore janë një luks i palejueshëm. Ajo nuk mund të jetë një gjeni, por këmbëngulja dhe shqetësimi i saj për fatin e të tjerëve lejojnë që ajo të arrijë pamundësinë: të fitojë një fitore mbi një korporatë të madhe. Në ato momente kur e humbni zemrën, thjesht shikoni përsëri këtë film – është fantastike.

Një film i mrekullueshëm për një grua të paharrueshme, rebelimi i natyrshëm në natyrën njerëzore, dëshira e pakuptueshme dhe energjia e tepruar. Frida ishte 20 vjeç kur u martua me Diego Rivera, artisti më i famshëm i Meksikës. ‘Frida’ zbulon historinë jo vetëm të një artisteje të shkëlqyer, por edhe të një gruaje për të cilën erdhi dashuria dhe familja para të gjithëve. Është fonogram dhe meriton një përmendje të veçantë.

Nuk kishte asnjë mënyrë që ta përjashtonim këtë nga lista. Përshtatur nga një kujtim, filmi ofron një metodë të thjeshtë për të kapërcyer ndjenjat e depresionit: zgjidhni çdo tre vende duke filluar me shkronjën ‘I’, drejtojuni për ta menjëherë dhe vetëm zbuloni veten. Për protagonistin kryesor (të luajtur nga Julia Roberts), kjo metodë provon të jetë e suksesshme. Pasi të keni parë ‘Hani Lutuni Dashurisë’, ndoshta do të gjeni se është koha për versionin tuaj.

Një tjetër film fantastik për jetën e vështirë të një mbretëresheje. Por kjo është më pak për historinë ose monarkinë aq sa është për jetën e një individi. Elizabeta I është një grua pa të drejtë për një jetë private, të privuar nga gëzimet më të thjeshta. Tumult, pasion, tradhëti, aventurë, madhështi – e gjithë kjo është e kombinuar në këtë zhanër epik imponues me një dorëshkrim të pakrahasueshëm, kostume luksoze dhe një bashkëveprim të mrekullueshëm mes personazheve.

Një nga filmat më striktë të bërë ndonjëherë për dashurinë, faljen dhe miqësinë. Në fytyrë, duket sikur një histori banale, e vjetër si Toka. Një djalë i ri e braktis të dashurën e tij shtatzënë. Por jeta nuk është aq e tmerrshme sa duket. Ju thjesht nuk mund të lejoni që të bini në dëshpërim, të ktheheni kundër botës ose të humbni zemrën. Duhet të vazhdoni përpara, të harrosh për fatkeqësitë e kaluara, të ndihmoni të tjerët dhe të shijoni jetën tuaj. Ju keni dëgjuar këtë një mijë herë më parë, natyrisht, por me të vërtetë është çelësi për një ekzistencë të lumtur.

Një film vërtet i shkëlqyer. Filma të tillë historikë në shkallë të gjerë mund të bëhen shumë lehtë të lodhshëm dhe të tejmbushur. Por krijuesit e ‘Lajmëtarit’ kanë bërë një punë të madhe në mënyrë reale duke përshkruar besimin e fortë dhe ndjenjën e drejtësisë që gjendet në karakterin e Joan të Arcit, që u luajt shkëlqyeshëm nga Milla Jovovich.

‘Shefi në Retë’ nuk është vetëm një emër i zgjedhur rastësisht për këtë film. Ky film përshkruan gjendjen e mendjes, të cilën personazhet e filmit e gjejnë veten – një nga çmenduritë e buta dhe përvojat emocionale sublime jo të kësaj toke, që mund t’ju ngrisin … por në të njëjtën kohë, për fat të keq, ju veçoni nga realiteti. Kinematografia tragjike e filmit, e ngarkuar me dënime, nuk është kurrë më pak se e përsosur deri në fund, ndërsa komploti është një studim serioz i objektit më misterioz që ne njohim – zemrës njerëzore.

Disa filma arrijnë të shkundin audiencën e tyre në thelb. ‘Elegy’ është një prej tyre. Kjo histori e një marrëdhënieje mes një profesori të kolegjit dhe një studenteje të re të papërvojë, është e garantuar që do t’ju lërë mbresa tek ju. Ajo na kujton se ka njerëz në këtë botë që janë thjesht afër nesh … dhe pastaj ka edhe ata me të cilët kemi një lidhje më të thellë dhe shpirtërore.

Amélie, një grua e re franceze me një imagjinatë të gjallë, zbulon një çantë të lodrave të vjetra në banjën e saj. Ideja fillon të zhvillohet në mendjen e saj se ajo duhet ta kthejë këtë ‘thesar’ tek pronari i saj i ligjshëm. Ky akt i vetëm i mirësisë ndryshon jetën e saj dhe ajo fillon të ndërhyjë në punët e të tjerëve në mënyrat më të papritura. Ky film e ktheu jetën tonë me kokë poshtë për një numër arsyesh. Është gjithashtu e pamundur ta imagjinoni Parisin pa dëgjuar fonogramin e këndshëm të Yann Tiersen në kokën tuaj.

Marrja e rolit të Marilyn Monroe është gjithmonë një sfidë deri në një farë mase. Por këtu Michelle Williams arrin të tërheqë atë në mënyrë të përkryer, duke u bërë rimishërimi i ikonës së shekullit të njëzetë, e cili ishte edhe një grua e re shumë e sigurt dhe me kastor dhe një vajzë e vogël e frikësuar nga bota dhe gjithkush në të. Por ia vlen të shikosh këtë film për atmosferën e saj të mrekullueshme – atëherë edhe ju do të besoni se mund të arrini yjet.

Një muzikal mahnitës që tregon historinë e jetës së María Eva Duarte de Perón (ose Evita), e njohur si Zonja e Parë e Argjentinës. Madonna në mënyrë autentike portretizon të gjitha anët e lehta, si dhe të errët të personalitetit të Evitës, duke përfshirë frikën dhe ambiciet e saj. Natyrisht, vetë muzika meriton të veçohet për lavdërim të veçantë; këtu kontributi i Andrew Lloyd Webber është i jashtëzakonshëm.

Nëse duhej ta përshkruanim këtë film me një fjalë, atëherë do të marrim ‘shquar’. Në ‘Gia’, audienca është treguar vërtet e ashpër rreth biznesit të modelimit. Mund të duket sikur është një jetë e mrekullueshme e fidaneve të modës, takimeve shoqërore dhe kohës së kaluar në pistë. Megjithatë, poshtë, dinamika e kësaj bote ekskluzive është krejtësisht e ndryshme. E reja Angelina Jolie, ndërkohë, rezulton të ketë qenë një zbulim i vërtetë për krijuesin e filmit.

Një film për një grua të fortë që nuk ka frikë të sfidojë një shoqëri konservatore me zakonet e modës së vjetër, rregullat e ashpra dhe veshjet e mërzitshme. Disa thonë se është e shurdhër dhe monotone, por do të ishte më e saktë të thuhet se thjeshtë shkon në një ritëm të ngutshëm, dhe këtu brenda qëndron hijeshia e saj. Është pak si vetë jeta – nganjëherë lëviz më ngadalë, herë të tjera fluturon më shpejtë se mendja juaj mund ta përballojë. Audrey Tautou, për më tepër, jep një performancë të pabesueshme të legjendës së Chanel./Telegrafi/

 

 

 

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO